Türkiye'den Brüksel saldırısında ilk tepki

Türkiye'den Brüksel saldırısında ilk tepki


AB Bakanı Volkan Bozkır, Belçika'da art arda meydana gelen patlamalarla ilgili, "Burada büyük ihtimalle DAEŞ terör örgütünün saldırısı olarak düşünülebilir. Bundan üzüntü duyduğumuzu söylemek isterim" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Belçika'da meydana gelen patlamalarla ilgili açıklama yaptı. "Terör dünyayı sarmış durumda. Burada büyük ihtimalle DAEŞ terör örgütünün saldırısı olarak düşünülebilir" diye konuşan Bozkır'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Terör dünyayı sarmış durumda. Terörle mücadelede AB'yi her zaman ayrı tutmak lazım. Ama ülkeler bazında gerektiği kadar mücadele yapmayabiliyorlar PKK bayraklarının Brüksel'de dalgalanması içimizi burktu.

Brüksel çok fazla kültürün bir arada olduğu bir şehir, bütün bunlar terörle mücadelede zorlukları ortaya çıkarıyor.

Ülkeler bazında baktığınızda Fransa'nın çok etkin mücadele yürütüyor. Bizimle de işbirliği gayet iyi ama öyle ülkeler var ki PKK mali kaynaklarını yasaklamamış, bir sürü PKK'lının Avrupa'da dolaşmasına izin vermiş.
Burada büyük ihtimalle DAEŞ terör örgütünün saldırısı olarak düşünülebilir. Bundan üzüntü duyduğumuzu söylemek isterim.

Son dönemin en büyük terör ve illegal göç kaynağı Suriye'dir. Suriye sorunu ve illegal göç çözülemediği takdirde terör saldırıları, bombalarla karşı karşıya kalacağız. DAEŞ'le ilgili önemli ayrıntı var. DAEŞ'in kaynağı AB ülkeleridir. Türkiye ile işbirliği yapılmadığı için uzun zaman bu kaynak kurutulamamıştır.
Maalesef bu konuda haklı çıktık. İşbirliği tavsiye ediyoruz, biz hazırız, AB de hazır olacaktır.

Burada olay Belçika hükümetin PKK teröristlerine çadır kurup propaganda yapmasına izin vermesidir.
Bozkır resmi twitter hesabından da Brüksel'deki saldırı ile ilgili bu tweeti attı;

Brüksel Havalimanındaki saldırıyla şoke oldum. Terörizmin bütün formları ve destekçileri ile ayırt edilmeden mücadele edilmelidir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu