Neochord yöntemi Erzurum'da anlatıldı

Neochord yöntemi Erzurum'da anlatıldı


Dünyada kalp kapağı tamiri ameliyatını "neochord" yönetimiyle ilk kez gerçekleştiren Litvanyalı Kalp Cerrahı Prof. Dr. Audrius Aidietis ve Kardiyolog Diana Zakarkaite, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine konuk olarak, bilgi ve becerilerini Türk doktorlarla paylaştı.

Kalp kapakçığı rahatsızlığı nedeniyle Ardahan'dan gelerek Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 73 yaşındaki bir kadın hasta, dünyaca ünlü Litvanyalı Kalp Cerrahı Aidietis ve Kardiyolog Zakarkatie tarafından geliştirilen "nechord" yönetiminin uygulanmasını sağlamak amacıyla düzenlenen bilimsel etkinlik kapsamında, konuk hekimlerce ameliyat edildi.

Ameliyat yöntemiyle ilgili Türk doktorlara sunum yapan Prof. Dr. Aidietis, bu operasyonu kendi ülkelerinde 170 hasta üzerinde gerçekleştirdiklerini ve hastaların hepsinde yüzde yüz başarı elde ettiklerini belirtti.

Aidietis, geliştirdikleri yöntemle kalp kapağı tamirini, kalp açılmadan meme altından çok küçük bir kesi ile yaptıklarını ve hastayı bir gün sonra ayağı kaldırarak bir hafta içinde normal yaşamına başlattıklarını anlattı.

"Bu yöntemi artık dünyaya Türk doktorlar yayacaktır"
Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başta ameliyathanesi olmak üzere sahip olduğu imkanların göz kamaştırıcı nitelik taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Aidietis, "Sahip olduğunuz bu donanımın yarısı bizde yok. Aslına bakarsanız bu teknolojik üstünlükle sizin gelip bizim ülkemizde eğitim vermeniz gerekirdi ama en nihayetinde artık siz de bu müdahaleyi gerçekleştirecek bilgiye sahip oldunuz. Bundan sonra bu ameliyatın dünya ülkelerine dağılımı sizin tarafınızdan da yapılacaktır." diye konuştu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu