Göçmen anlaşması nasıl işleyecek

Göçmen anlaşması nasıl işleyecek


Mülteci krizine tafsilatlı bir çözüm olması amacıyla Avrupa ile Türkiye arasında imzalanan antlaşma yürürlüğe girdi.

Mutabık kalınan çözüm planına göre, Türkiye üzerinden Avrupa Birliğine yasa dışı yollardan giriş yapan mülteciler Türkiye tarafından kabul edilecek. Karşılığında ise Avrupa Birliği eşit sayıda mülteciyi topraklarına kabul edecek. Böylece Türkiye'deki sığınmacı sayısında bir değişiklik olmayacak. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 18 Mart'ta Türkiye-AB Zirvesi'nde varılan uzlaşmaya göre, Türkiye'den Yunan adalarına geçen tüm yeni düzensiz göçmenler Türkiye'ye gönderilecek. Dün yürürlüğe giren plan, insani krize son vererek kamu düzenini sağlamak için gerekli geçici ve olağanüstü bir önlem niteliğinde.

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin konuya ilişkin verdiği bilgiye göre, sığınmacılar Yunan adalarına kaçak olarak gittiklerinde Türk, Yunan ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) görevlileri tarafından sorgulanacak. Bu kapsamda, 25 Türk görevli Yunan adalarına gitti. Bazı Yunan yetkililerin de Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

[Türkiye ile Avrupa arasındaki göçmen mutabakatı nasıl işleyecek]

ÜST SINIR 72 BİN SIĞINMACI

Yunan adalarından Türkiye'ye geri gönderilecek, Türkiye'den de AB'ye yerleştirilecek sığınmacı sayısı en fazla 72 bin olacak. Bu sayıya ulaşılamazsa durum gözden geçirilecek. 72 bin aşılırsa uygulama karşılıklı durdurulacak.

DENİZLERDE ÖLÜMLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Türkiye ve AB'nin denizlerde can kaybının önüne geçilmesi ve Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyeli sığınmacılar için güvenli ve yasal yol açılması amacıyla üzerinde uzlaştığı planın, sığınmacılar için de caydırıcı olması hedefleniyor. Kaçak geçişlerin artık kapalı olduğunu gören sığınmacıların, yasal yoldan AB'ye alınacaklar listesine girmek için başvuru yapması öngörülüyor.

TÜRKİYE'YE 6 MİLYAR AVROLUK FON

Türkiye-AB mutabakatındaki "yük paylaşımı" ilkesi çerçevesinde, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için tahsis edilecek 3 milyar avronun kullanılması hızlandırılacak. Bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar avroluk ek fon hayata geçirilecek. Fonlar, sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve yaşam masrafları gibi sığınmacılara dönük somut projelere harcanacak. Projeler, bir hafta içinde belirlenecek.

AB'YE GÖNDERİLECEK 25 BİN KİŞİLİK LİSTE HAZIR

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakat uyarınca, Türkiye’den AB ülkelerine gönderilecek 25 bin kişilik bir listenin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlendiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, geçen yıl Ege sahillerinden Yunan adalarına geçişle başlayan düzensiz göçmen krizinin önüne geçmek amacıyla yapılan mutabakata ilişkin soruları yanıtladı. Bu düzensiz göçmenlerin yüzde 56’sını Suriyeliler, yüzde 24’ünü Afgan ve yüzde 10’unu Iraklıların oluşturduğunu belirten yetkili, Yunan adalarına gidenlerin tamamının Türkiye üzerinden hareket ettiğini vurguladı. 

Yetkili, tarafların mutabakatı uyarınca Türkiye’den gönderilecek 25 bin kişilik bir listenin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlendiğini açıkladı. Yunanistan ve AB’den yetkililerin yarından itibaren mutabakat üzerinde çalışmak amacıyla Türkiye’ye geleceğini aktaran yetkili, bu görüşmelerin sonunda bir mutabakat metni olacağını dile getirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu