Bebeklerde beslenme ve ek gıdaya geçiş

Bebeklerde beslenme ve ek gıdaya geçiş


Bebeklerin sağlıklı gelişimi için ilk 6 ay anne sütü , 6 aya girişle birlikte anne sütüne ek olarak mutlaka farklı besin grupları bebeğe verilmelidir.

Yeni doğan bebek beslenmesinde tek ve temel besin kaynağı anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütü ve 2,5 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte anne sütü verilmesi önerilir. Zira ilk 4 ay içindeki bebeğin ağzı, damağı sadece emme işlevi için uygundur. Her hangi bir sebeple anne sütü alamayan bebekler, bu anlamda dezavantajlıdırlar. Bebeğin emerek, kendi çabasıyla aldığı anne sütü, bebekte dil, diş ve damak gelişimini desteklemekte ve hızlandırmaktadır. Bunun yanında besleyici özelliği açısından düşünüldüğünde anne sütü; bebeğin büyümek, gelişmek için ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral, kalsiyum ve proteine sahiptir.

Anne sütü alamayan 0-1 yaş arası bebekler için alternatifler

Her hangi bir sebeple anne sütü ile beslenme olasılığı olmayan bebekler için en ideal besinler;  sulandırılmış inek sütü, meyve püreleri ile karıştırılmış yoğurt ya da içerik olarak anne sütüne benzetilmiş hazır mamalardır. Bu bağlamda özellikle 1 yaşından önce bebeğin, ağız içi besinleri çevirmeye, bebeğin dişleri besinleri ezmeye ve sindirim sistemi de besinleri öğütmeye yetecek kadar gelişmemiştir. Bu sebeple de verilen gıdaların sulandırılarak ve tamamen ezilerek verilmesi gerekmektedir. Aksi hale bebekte yutma ve sindirme sorunları yaşanabilmektedir.

6 aydan sonra ek gıdaların önemi

Bebek için ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında ise ek gıdalarla birlikte anne sütü önerilmektedir. Annenin sütü ne kadar fazla, bebek için yeterli olursa olsun 6. aydan sonra mutlaka ek gıdalara geçiş yapılması gerekmektedir. Zira bu dönem itibariyle bebeğin damak tadı oluşacaktır ve bu süreçte bebeğin tüm tatlara alışması, onları tanıması gerekir. 6 ay-2 yaş arasındaki bebekler ne kadar farklı tadı tanırlarsa ileriki yıllarda beslenme ya da yemek seçme sorunlarını o kadar az yaşarlar.

Ek gıdalara geçiş süreciyle ilgili yardımcı bilgiler

İlk 6 ayda bebeğinizin ana besin ihtiyacı süttür. 2 yaşına kadar anne sütüne ihtiyaç duymaya devam eder. 6. aydan sonra anne sütüne ek olarak katı gıdalara başlayıp vermeniz de bebeğinizin hayatı boyuna tüketeceği besinlere alışmasını ve artan ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.

Bebeğiniz anne sütüne ek olarak, katı gıdaları almaya hazır olduğunu size net bir şekilde söyler. Onu iyi dinleyin, verdiği ipuçlarına dikkat edin. Dik oturması, masadaki yiyeceklere uzanması, sizin yediklerinize bakıp merak etmesi, hatta ağzını şapırdatıp yer gibi yapması, katı gıda almaya hazır olduğunun göstergesidir.

Bebeğinize ek gıdaları 2-3 tatlı kaşığı kadar alıştırmalık olarak vermeye başlayabilirsiniz. Ek gıdalara ilk etapta tadımlık olarak başlanılması önerilir. Yoğun olarak başlamanız süt alımını olumsuz etkileyebilir.

Ek gıdalar bu dönemde tek başına bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemeye yetmez; bu sebeple 6. aydan sonra bebeğinizi düzenli olarak anne sütü ile beslemeye devam etmelisiniz. Yeni başladığınız ek gıdayı gündüz saatlerinde 3-4 gün deneyin, böylelikle alerjik veya sindirimle ilgili bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Pentagon: Afrin operasyonu dikkat dağıtıyor
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Bir kısım İran destekli Şii milis, Afrin'e girdi

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu