Kontrol edilmezse öldüren hastalık

Kontrol edilmezse öldüren hastalık


Önemli kronik hastalıklardan bir tanesi olan ve devamlı kontrol altında tutulmadığında ölüme neden olabilen Hepatit B ile ilgili konuşan Prof. Dr. Fehmi Tabak: "Kronik Hepatit B, neredeyse tek tabletlik ilaçlarla, tedavi süresi belli olmamakla birlikte artık baskılanabilir, kontrol edilebilir bir noktaya gelmiştir" dedi.

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Kronik Hepatit B'nin neredeyse tek tabletlik ilaçlarla baskılanabilir, kontrol edilebilir bir noktaya geldiğini söyledi. 

Prof. Dr. Tabak, hepatit hastalığının Türkiye'de çok önemli olması nedeniyle kongreyi önemsediklerini ifade etti. Türkiye'nin kronik Hepatit B ve C'nin çok görüldüğü ülkelerden olduğunu vurgulayan Tabak, şöyle konuştu:"Kronik Hepatit B ve C tedavileri bugün oldukça önemli bir noktaya gelmiştir. Kronik Hepatit B, neredeyse tek tabletlik ilaçlarla, tedavi süresi belli olmamakla birlikte artık baskılanabilir, kontrol edilebilir bir noktaya gelmiştir. Kronik Hepatit C'de ise tam bir devrim yaşanmıştır. İki üç yıl öncesine giden çalışmaların sonucunda, bugün artık elimizde iki veya üç ayda hastalığı tamamen tedavi edebilecek ortadan kaldıracak tedaviler mevcuttur."

SGK'dan geri ödeme bekleniyor

Prof. Dr. Tabak, Türkiye'de 2-3 milyon Hepatit B, 500-600 bin civarında da Hepatit C taşıyıcısı bulunduğuna işaret ederek, hastalıklarını bilmeden yaşayanların da olduğunu söyledi.Hepatit C hastalarının kullandığı ilaçların pahalı olduğunu aktaran Tabak, "Hastalarımızla, bu ilaçların SGK tarafından geri ödemelerini beklemekteyiz.

Acil ilaç bekleyen binlerce hasta var

Özellikle çok acil durumda tedavi kullanması gereken 3-5 bin hastamız var. İleri evre siroz, karaciğer kanseri veya yeniden alevlenen olgularımız. Bu hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak ilaçların geri ödemesi sağlanabilirse çok mutlu olacağız." diye konuştu.Tabak, geri ödemesi yapılması istenen ilaçların hepsine Sağlık Bakanlığınca onay verildiğini ancak SGK'nın uzun zamandır dosyayı tartıştığını belirtti. Önümüzdeki aylarda geri ödemenin tanımlanacağını düşündüklerini anlatan Tabak, özellikle ileri evre hastaların bir an evvel bu tedavilere kavuşabileceğini umduklarını dile getirdi. Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon konusunda Türkiye'nin önde gelen doktorlarının katıldığı kongrede sözlü sunumlar, uydu sempozyumu ve panellerle hepatit hastalığının tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler ele alınıyor. Kongre, yarın sona erecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu