Rusya'nın Suriye'ye girmesinin perde arkası

Rusya'nın Suriye'ye girmesinin perde arkası


Diplomasi programına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, Rusya'nın Suriye'ye girmesinin perde arkasını anlattı. Çevik, "Rusya 6 ay önce Suriye'ye müdahalede bulunduğu zaman Esed'in işi bitmiş durumdaydı. O süreçte Esed, tamamen İran'a teslim olmuştu fakat Rusya Suriye'ye girdiğinde İran'a karşı bir denge unsuru olmayı başarmıştı" dedi.

Diplomasi programına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, Rusya'nın Suriye'den çekilmesinin perde arkasını anlattı. Çevik, "Rusya 6 ay önce Suriye'ye müdahalede bulunduğu zaman Esed'in işi bitmiş durumdaydı. O süreçte Esed, tamamen İran'a teslim olmuştu fakat Rusya Suriye'ye girdiğinde İran'a karşı bir denge unsuru olmayı başarmıştı" dedi.

"ESED BİTMİŞ DURUMDAYDI"

Çevik şunları söyledi:

"Rusya, 6 ay önce burada bir müdahalede bulunduğu zaman Esed silinmek üzereydi. İşi bitmişti ve daha enteresanı Esed tamamen İran'a teslim olmuştu. Şam'da İran'ın bir tahakkümü görülüyordu, Rusya buna son verdi.

Hatta şöyle bir iddia var; Esed, Rusya'yı onun için çağırdı. İran'ın bu avantajlı durumunu biraz daha dengelemek için. Rusya oraya girdiği zaman Esed bitiyordu, Rusya dedi ki; Esed biterse benim de işim bitiyor. Benim orada iki tane üstüm var, bir deniz üstü bir hava üstü, biz burada tutunamayız. Onun için de Esed'i ayakta tutalım, en azından görüşmeler kitlenme noktasına gelmişti bundan önce ama Esed kaybetmeye başladığı zaman muhalif güçlerin güçlendiğini görüyoruz ve orada bir görüşme de yapılsa muhalif güçlerin ve diğer kesimlerin üstünlüğü ortaya çıkacaktı. İşte bunu Rusya istemedi ve dengelemeye çalıştı. Putin, ne zaman bir denge sağlandıysa ve Cenevre görüşmelerine herkes diyordu ki; Esed iyice oralara hakim olmuş olarak gidecekti. Halbuki bir gerçek var; Esed ancak ülkenin üçte birinde belli bir hakimiyetten söz edebiliyor, geri kalanı DAEŞ'in elinde. Ruslar oraya ilk girdiği zaman şu iddiayla geldiler; 'Biz DAEŞ'i bitireceğiz.' Ruslar ayrılıyor ve DAEŞ orada duruyor, Amerikalılar bombalıyor DAEŞ orada duruyor, yedi düvel bombalıyor yine DAEŞ orada duruyor. Demek ki kimse çok başarılı değil DAEŞ'e karşı."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu