Aktay: Akan kanda ABD'nin payı var

Aktay: Akan kanda ABD'nin payı var


Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay sert açıklamalarda bulundu.

Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay sert açıklamalarda bulundu.

Aktay, "Türkiye'de dökülen her damla kanda ABD'nin desteklediği PYD'nin bir payı var. Dolayısı ile ABD'nin de bir payı var" dedi.

Siirt'te Şefkat Derneği'ni ziyaret eden Aktay, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin DAEŞ'e karşı mücadelesindeki zafiyetin CIA'ya yakışmadığını söyledi.

ABD'nin üç vatandaşının kafasını kestiği için DAEŞ'i en tehlikeli örgüt olarak nitelendirdiğini dile getiren Aktay, şöyle konuştu:

"DAEŞ'e karşı kimi bulursa, yani denizde yılanı bulsa hemen sarılabileceği bir güvenlik konseptine sarılmış olması ABD'nin ne büyüklüğüne yaraşıyor, ne o efsanevi CIA istihbarat örgütünün yetenekleri ile bağdaşıyor. Demek ki herhangi bir terör örgütü 3 ABD'linin kafasını kestiği zaman ABD'yi istediği gibi yönlendirebilir gibi bir sonuç çıkıyor. Biz buna inanmıyoruz. Esed'i yok etmeden DAEŞ'i yok edemezsiniz. Eğer siz Esed'i yok etmeseniz bin tane DAEŞ ile mücadele ederseniz, bin tane DAEŞ'i yok edersiniz ama onu oluşturan esas güç orada var olduğu sürece siz hep DAEŞ'ler ile mücadele edeceksiniz."

ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'yi terör örgütü olarak görmediği yönünde açıklamalar yapıldığına dikkat çeken Aktay, Türkiye'de bu kadar insanın kanını döken bir terör örgütünün uzantısı olan PYD'nin sırf DAEŞ'e karşı mücadele ediyor diye masum bir örgüt gibi gösterildiğini kaydetti.

Aktay, bu durumun ABD'ye karşı güveni büyük ölçüde zedelediğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD'yi önümüzdeki dönemde güven telkin eden boyutu itibarıyla çok zor günler bekliyor. ABD çok doğru bir yolda değil, şu anda terörü destekliyor. Türkiye'de dökülen her damla kanda ABD'nin desteklediği PYD'nin bir payı var. Dolayısı ile ABD'nin de bir payı var. ABD'nin artık bu soruyla yüzleşmesi gerekmektedir. Eğer Türkiye'ye bir nebze saygısı varsa teröre karşı olma duygusuna dair birazcık saygısı varsa bu gerçeklerle yüzleşmesi gerekecektir. Biz her zaman onu rahatsız etmeye devam edeceğiz, yani bu terörün desteklenme boyutuna hep dikkat çekmeye devam edeceğiz."

PYD'yi desteklemenin Esed'i de desteklemek olduğunu ifade eden Aktay, "Herkesin bildiği bir sırdırki PYD Esed rejiminin doğrudan bir şubesidir. PYD, Esed'in kurduğu bir örgüttür" ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu