Davutoğlu: Hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık

Davutoğlu: Hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara'daki terör saldırısı ve Avrupa Birliği'ne yönelik açıklamalarda bulunan Davutoğlu, AB'nin Türkiye'ye vereceği paraya dair olarak "Suriye krizini biz çıkarmadık. İnsani krizin azaltılması için en büyük çabayı Türkiye gösteriyor. Biz hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Mültecileri de insani bir sorun olarak değerlendiriyoruz" dedi.

"TERÖRÜN SALDIRISI DOĞRUDAN İNSANLIĞA"

Davutoğlu, terör bütün insanlık için en büyük tehdit olduğunu vurgulayarak, Ortak kıtamız Avrupa için de bölge halkları için de terör bir insanlık suçu olmanın da ötesinde doğrudan varoluşsal bir sorun haline gelmiş bulunuyor. Ankara’da son 5 ayda gerçekleşen bu saldırılar, aslında terörün hiçbir şekilde ırk, etnisite, sosyal köken, siyasi görüş ayrımı yapmaksızın bütün insanları hedef aldığını ortaya koydu. Terörün saldırısı doğrudan insanlığa ve insanlığı temsil ettiği bütün değerlerdir.

"TEKLİFİN ESASI İNSANİ BOYUTUDUR"

Avrupa kıtasını teröre karşı korumak konusunda birlikte hareket etme zorunluluğu bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, bunun insanlığın büyük bir sınavı olduğuna da işaret etti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Brüksel Zirvesi'nde bizim ilettiğimiz bir teklif oldu. Bu teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem Avrupa kamuoyuna hem insanlığa iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi'nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu. Bu teklifin hedefi, Türkiye’den giden illegal göçleri engellemek ve mümkün olduğu kadar Türkiye’nin bir transit ülke olarak kullanılmasını ortadan kaldırmaktı. İkinci hedefimiz Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerini derinleştirmektir. Üçüncüyse de bu soruları çözmeye çalışırken sorumluluğu ve külfeti paylaşmak."

"VİZE MUAFİYETİNİN DEVREYE GİRMESİNİ İSTİYORUZ"

Şimdi üzerinde çalıştıkları formülle, Türkiye’ye gelen her bir mülteci için yeni giden, yasadışı göçle gitmeye çalışan mültecilerden her birisi için Türkiye’den bir mültecinin Avrupa’ya gitmesi ve böylece düzenli bir göçüşün önünün açılmasının sağlanacağını anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İşin temel felsefesi budur. Bunun için teknik birçok çalışmanın yürütülmesi lazım. Ekiplerimiz bu çalışmaları yürütüyor. Ayrıca Türkiye-AB ilişkilerinin derinleştirilmesi için özellikle vize muafiyetinin haziran ayına alınması için birlikte çalışma kararlılığı sergilemiştik. Çünkü Geri Kabul anlaşmasıyla birlikte vize muafiyetinin devreye girmesini istiyoruz."

"HİÇBİR ZAMAN PARA PAZARLIĞI YAPMADIK"

"Üç milyar avro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar avroya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir" diyen Davutoğlu, Türkiye’nin yüklendiği bu ağır sorumluluğu paylaşma konusunda ahlaki sorumlulukların bütün ülkelerin üzerinde olduğunu söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu