PYD, Kamışlı'da Yekiti'nin ofisini kapattı

PYD, Kamışlı'da Yekiti'nin ofisini kapattı


Terör örgütü PYD, Kamışlı'nın Hazne köyünde rejime muhalif Kürt partisi Yekiti'nin ofisini kapattı

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin  (ENKS) en büyük partilerinden olan Yekiti'nin ofisini basan terör örgütü PYD, içerideki bütün eşyalara el koydu.
 
RUHSATSIZ GEREKÇESİYLE KAPATTI
 
Esad rejiminden teslim aldığı Haseke'de Ocak 2014'te kanton yönetimi  ilan eden PYD, ruhsatsız faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Yekiti ofisini kapattı.

''BU SALDIRI PYD'NİN TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜNÜN İFADESİDİR''
 
ENKS Başkanı İbrahim Berro'nun lideri olduğu Yekiti partisinin merkez  komitesi üyesi Abdullah Keddo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu saldırı, PYD'nin Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin bölgesel ve uluslararası başarısına,  Konsey Başkanı Berro'nun Cenevre müzakereleri konusunda gösterdiği başarıya olan tahammülsüzlüğün ifadesidir" dedi.
 
PYD'nin Rus dostlarının, örgütü Cenevre görüşmelerine sokamadığı için,  PYD'nin hıncını ENKS'den çıkardığını belirten Keddo, "PYD Halep'in merkezindeki  Şeyh Maksud mahallesinde muhaliflerle yaşadığı çatışmalardan, Suriye Muhalif ve  Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi olduğumuz için bizi sorumlu  tutuyor" ifadesini kullandı.
 
Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD, geçen hafta da Suriye Kürt  Demokrat Partisi (PDKS) ve ENKS üyesi Abdurrahman Abu'yu kaçırmıştı. Abu'nun  "PYD'nin çocukları zorla silah altına alarak savaştırması, fabrika ve iş  yerlerinden haraç toplaması gibi politikalarını eleştirmesi" nedeniyle  kaçırıldığı öne sürülmüştü.
 
Sahada Beşar Esad rejimi ile birlikte hareket ettiği bilinen PYD,  kendisine muhalif diğer Kürt grupları sindirmeye çalışıyor.
 
Suriyeli 12 Kürt partisini bünyesinde barındıran ENKS, terör örgütü  PYD'ye ve onun otokratik politikasına yönelik muhalefetiyle biliniyor. ENKS,  SMDK'da 11 üyeyle temsil ediliyor.
 
Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) 18 Ocak'ta yayımladığı raporda,  PYD'nin, kontrolündeki bölgelerde etnik temizlikten keyfi tutuklamaya, zorla  askere almaktan göç ettirmeye kadar birçok insan hakkı ihlaline imza attığı  bildirilmişti.
 
Uluslararası Af Örgütü de 13 Ekim 2015 tarihli raporunda PYD'nin  ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin bulunduğu bölgeleri yaşanmaz hale  getirdiği, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek savaş suçu işlediğine  dikkati çekmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu