İETT Afrika yolunda

İETT Afrika yolunda


Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika ziyareti sırasında Gana'da yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Gana'ya 30 otobüs hibe yapacağını müjdelemişti. "Burada ekmek çok" diyen Erdoğan'ın söylediği hibeler gönderilmeye başlandı. Çad ve Liberya'ya 20'şer otobüs gönderildi, ülkelerden gelen ekipler de İstanbul'da eğitiliyor.

Filosunu tamamen yenileyen İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğiyle çalışır durumdaki otobüslerini ihtiyaç duyulan ülkelere göndermeye devam ediyor.

İETT'den yapılan açıklamaya göre, otobüslerin kullanımı ve bakım onarımı ile ilgili eğitim almak için ilk ekip Liberya'dan İstanbul'a geldi. 2 hafta boyunca İETT tarafından eğitime tabi tutulan ekip ülkelerindeki personele aynı eğitimi vermek üzere görevlendirildi.

Liberya'dan gelen 10 kişilik teknik heyete mühendis ve teknik personel tarafından uygulamalı ve teorik eğitimler verildi. Otobüslerin tamir ve bakımı, filo yönetimi, elektrik mekanik sistem ve arıza tespiti gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı.

Daha önce 20 otobüs gönderilmişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet ile görüşmesinin ardından Çad'a ve Liberya'ya yirmişer otobüs göndermişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hibe edilen otobüslere yenilerini ekleyerek Gana'ya 30 otobüs gönderileceğini açıklamıştı.

Otobüs hibeleri İETT ve TİKA işbirliğinde ihtiyaç sahibi ülkelere önümüzdeki günlerde de gönderilmeye devam edecek.Otobüs hibe edilecek bölgeler arasında Fildişi Sahilleri, Nijerya, Novipazar gibi yerler bulunuyor.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu