Google'dan internette tek tıkla Afrika safarisi

Google'dan internette tek tıkla Afrika safarisi


Google, Afrika'nın en büyük doğal yaşam parkında internetten tek tıkla safari keyfi sunuyor.

Birçoğumuz vahşi yaşam parklarında yaşayan hayvanları görmeyi, onların hayatlarını, aile yapısını ve yaşayışlarını incelemek ister. Peki, şartlar elverse dahi buna kim cesaret edebilir? Adı üzerinde vahşi hayvanların da bulunduğu bu parklarda gezmek büyük cesaret ister.

İşte bu alanda bir çalışma yapan Google, sizleri Kruger Ulusal Parkı'nda gezintiye davet ediyor, hem de oturduğunuz yerden, bilgisayarın başında… Street View uygulamasının çalışma alanını genişleten Google, Afrika'da bulunan bu doğal parkı karış karış görüntülemiş. Aynı uygulamada sanki İstanbul'un sokaklarını geziyormuş gibi, canınız istediği vakit Afrika'da bir safariye çıkabiliyorsunuz.

Bir şehir düşünün ki; trenle Bavyera turu yapıyoruz, ardından Alplerin temiz havasını çekip, kayakla aşağıya doğru süzülüyoruz. Sonraki duraklarımız olan Las Vegas ve Büyük Kanyon'a selam verip, İskandinavya'nın soğuk ikliminde tir tir titriyoruz. Evet, bu yazdıklarımızın bir bilim kurgu filmi dışında gerçek olması neredeyse imkansız. 'Neredeyse' diyoruz çünkü Almanya'da böyle bir proje yapıldı. Hamburg'da minyatürlerden oluşan yapay bir şehir üretildi. Miniatur Wunderland yani minyatür harikalar diyarı ismi verilen proje 6.400 metrekarelik alana inşa edildi. Projede Knuffingen ismi verilen hayali bir şehir var ve bu şehir, bazı ülkelerin ön plana çıkan turistik yerlerinin minyatür halini barındırıyor. Maliyeti 12 milyon Euro'yu bulan dev proje, dünyanın en büyük maket demir yollarına sahip. Özellikle turistlerin büyük ilgi gösterdiği harikalar diyarında 200 binin üzerinde insan ve 9 bine yakın araç yer alıyor. Fakat şehir maket olduğu için donuk bir hayat olduğunu sanmayın. Knuffingen'de her gün 360 uçak inip kalkıyor ve trafik normal seyrinde devam ediyor. İşte Google, bu harikalar diyarını herkes görebilsin diye Street View uygulamasında buraya da yer verdi. Her turistik bölgeyi 360 derece görüntüleyen Google sayesinde bu turistik kenti görmek için Hamburg'a gitmeye gerek kalmıyor. Tabii gerçeğini görmenin keyfini ne kadar verir orası tartışılır. Dev minyatür kentte bir tur atmak için burayı tıklamanız yeterli. Tabii Almanya'daki minyatür kentten bahsetmişken, İstanbul'da yer alan Miniatürk'ü es geçmek olmaz. 60.000 dönüm ile dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkında Türkiye'nin tarihi ve kültürel zenginlikleri yer alıyor. Miniatürk'ün internet üzerinden ziyaretine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu şekilde patika yollardan geçerek hayvanların günlük yaşamlarını inceleyebiliyorsunuz. Bu görüntüde fillerin, göletin içinde banyo yaptığını görüyoruz.

Afrika kıtasının en büyük milli parkı olarak kabul edilen Kruger Doğal Yaşam Parkı, 19,485 kilometrekarelik devasa bir alan üzerine kurulmuş (doğu-batı arası 65 kilometre / kuzey-güney arası 360 kilometre). Parkın kuzeyinde Zimbabwe, güneyinde ise Mozambik ülkeleribulunuyor.

Şimdi gelelim hayvan çeşitliliğine… Kruger Ulusal Parkı'nda toplam 517 kuş türü yaşıyor. Bunlardan 253 tür parkın yerlisi, 117 tür göçmenler, 147 tür ise göçebelerden oluşuyor.

Bir safarinin olmazsa olmazlarından sayılan ve Big Five (Büyük Beşli) olarak adlandırılan hayvan türlerinin hepsinin bu parkta yaşadığını söyleyelim. Bu hayvanlar sırasıyla aslan, leopar, fil, bufalo ve gergedan olarak biliniyor.,

2009 yılına ait verilere göre bu parkta yaşayan hayvan sayısı şu şekilde belirtilmiş:

- 27.000 Afrika bufalosu
- 350 siyah gergedan
- 7.000 - 12.000 beyaz gergedan
- 200 çita
- 3.000 su aygırı
- 1.500 aslan
- 14.612 antilop
- 11.672 fil
- 5.114 zürafa
- 90.000 ceylan

Parkta ayrıca kara mamba (bilinen en saldırgan ve zehirli yılan türü) ve 3000'den fazla timsah olmak üzere 114 sürüngen türüne de ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte Kruger Ulusal Parkı'nda yaklaşık 50 farklı balık türü yaşıyor.

Kaynak : Yenişafak

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu