Avrupa tedirdin! İngiltere AB'den çıkarsa ne olur?

Avrupa tedirdin! İngiltere AB'den çıkarsa ne olur?


İngiltere'nin AB'den çıkma ihtimali, Avrupa'da endişeye neden oluyor.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Uluslararası Ekonomi Merkezi Müdürü Prof. Gabriel Felbermayr, İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılışının İngiltere'nin yanı sıra AB ve Almanya için de çok olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

'Gümrük engelleri yeniden kurulabilir'

Felbermayr yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) durumda oluşabilecek muhtemel senaryolara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Brexit" durumunun İngiltere ekonomisiyle AB ve Almanya ekonomisini de etkileyeceğini vurgulayan Felbermayr, "İngiltere'nin AB’den ayrılışı sadece ülkenin kendisini etkilemez, aynı zamanda AB ve Almanya için de çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. En kötü senaryoda, serbest ticaret durma noktasına gelebilir, AB'nin iç pazar kuralları geçerliliğini yitirebilir ve gümrük engelleri yeniden kurulabilir" ifadelerini kullandı.

'İsviçre ile ilişkiler de etkilenir'

Felbermayr, bu durumda ticaretin özellikle İngiltere için pahalı hale gelebileceğine dikkati çekti.

Brexit durumunda Almanya’nın bir çok konuda piyasa tabanlı ilkeleri destekleyen İngiltere gibi önemli bir ortağını kaybedebileceğini dile getiren Felbermayr, "Buna ek olarak İngiltere AB'ye artık net bir katkı sağlayamayacak ve Almanya bunun bir sonucu olarak daha fazla etkilenecek" görüşünü paylaştı.

Felbermayr, İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda İsviçre ile ilişkilerinde zorluklar yaşayabileceğinin altını çizdi. AB'nin İsviçre ile 120 ticaret anlaşması bulunduğunu hatırlatan Felbermayr, İngiltere'nin bu tür anlaşmaları müzakere etmesinin yıllar alabileceğini de kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan IMF'ye ince ayar!
Türkiye
Mahkum olarak gitti komutan olarak çıktı
Dünya
Deutsche Bank Londra’daki yeni merkezine taşınma hazırlığında

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu

astropay