Hükümet AYM için harekete geçti!

Hükümet AYM için harekete geçti!


Adalet Bakanlığı, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında Anayasa'ya aykırı şekilde karar veren Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerini yeniden düzenliyor. Yapılacak düzenlemeyle Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruyu hangi şartlarda ele alabileceği net ifadelerle belirlenecek. Kararlar gerekçesi yazılmadan açıklanamayacak. Yüksek yargı savcı ve hakimlerinin yerel mahkemelere dönüşüne imkan tanıyacak bir düzenleme de yolda.

Adalet Bakanlığı, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında Anayasa'ya aykırı şekilde karar veren Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerini yeniden düzenliyor. Yapılacak düzenlemeyle Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruyu hangi şartlarda ele alabileceği net ifadelerle belirlenecek. Kararlar gerekçesi yazılmadan açıklanamayacak. Yüksek yargı savcı ve hakimlerinin yerel mahkemelere dönüşüne imkan tanıyacak bir düzenleme de yolda. Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesiyle sonuçlanan hak ihlali kararı Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerini tartışmaya açtı. 

Adalet Bakanlığı da, esasa girerek ilk derece mahkemenin yerine karar veren AYM'nin yetki ve görev alanını yeniden belirlemek üzere çalışma başlattı..

Adalet Bakanlığı, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşu ve yargılama usulleri hakkındaki kanun'da yer alan ve bireysel başvuruyu düzenleyen 45 ve 51'inci maddelerle ilgili düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Söz konusu maddelerin, gözden geçirilerek yeniden yazılması gündemde. 

Bireysel başvurunun Anayasa Mahkemesi'ne getirdiği aşırı iş yükün, mahkemenin işlevselliğine zarar verme ihtimali de değerlendirildi, düzenlemeyle bireysel başvuruya sınırlama gelecek. 

Söz konusu kanun, bireysel başvuru için, başvuru yollarının tüketilmesini şart koşuyor. Anayasa Mahkemesi'nin bu maddeye rağmen, Dündar ve Gül'ün başvurusunu kabul etmesi ve hak ihlali kararına hükmetmesi bu maddede düzenlemeyi gündeme taşıdı, Adalet Bakanlığı, maddeyi "Temyiz ve itiraz yolları tükenmeden bireysel başvuru yapılamayacak" şeklinde yeniden düzenlemeyi hedefliyor. Ayrıca "Anayasa Mahkemesi işin esasına girerek ilk derece mahkemesi gibi karar veremez" şeklinde bir hükmün eklenmesi de bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi'ne ilişkin gündemde olan bir diğer düzenleme ise, gerekçe yazılmadan kararın açıklanmasına ilişkin. Buna göre, "Bireysel başvuruyla ilgili kararlar gerekçeli olarak resmi gazete'de yayınlanır" maddesi ilgili kanuna ekleniyor. Bireysel başvuruları karara bağlayacak birim de kanunda net ifadelerle belirtilecek, Genel Kurul'un ise itiraz hakkı bulunacak.

Yüksek yargıya da neşter vurmaya hazırlanan Adalet Bakanlığı, "yüksek hakimlik"le ilgili de yeni düzenleme yoluna başvuruyor. Buna göre, Yargıtay ve Danıştay üyeleri birinci sınıf hakim ve savcılar oldukları için büyük bir kısmı istinaf mahkemelerinde, geri kalanlar ise ilk derece mahkemelerinde görevlendirilecek. Düzenlemeyle yüksek yargıda görev yapan savcı ve hakimlerin yerel mahkemelerde görevlendirilmesinin yolu açılacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu