Bilim insanları kanseri kendi silahıyla vuracak

Bilim insanları kanseri kendi silahıyla vuracak


Sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerinin büyüyüp gelişmesine olanak sağladıklarını keşfeden bilim insanları bunun önüne geçmek için farklı yöntem arayışındalar.

İngiliz bilim adamları kanseri kendi silahıyla vuracak bir sistem geliştirdikten sonra ABD’li uzmanlar da kanserin büyüyüp beslenmesine neden olan hücrelere ulaştı.Bilim adamları tarafından yapılan araştırma ile bazı kanser türlerinin etrafındaki kanser olmayan hücrelerin sinyali ile büyüdüğü tespit edildi. Uzmanlar, bu hücreleri tespit edip onların yok edilmesine yönelik yeni methodlar geliştirmenin kanser tedavisinde yepyeni bir sayfa açacağını söyledi. 

YANLIŞ MESAJ VERİYOR

Teksas Üniversitesi moleküler biyoloji bölümünde Yard. Doç. Dr. Lauren Ehrlich araştırmanın önemli noktalarını şöyle açıkladı: Bir ilki gerçekleştirerek T- hücreli akut lenfoblastik löseminin (T-ALL) etrafındaki komşu hücrelerin, o kanser hücresinin büyümesi ve gelişmesi için gerekli ortamı oluşturduğunu keşfettik. Sağlıklı bir insanda, T hücreleri başka bir hücre grubu olan dendritik hücreleriyle beraber enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşır. Dendritik hücreleri, T hücrelerinin sağlıklı hücrelere yanlışlıkla saldırmasını engeller. Araştırmamızda ise T-ALL içinde bulunan dendritik hücrelerin T hücrelerine yanlış mesajlar vererek  kanserli hücrelerin büyümesine ve genişlemesine yardımcı olduğunu gördük.

T-ALL HÜCRESİ ETKİLİ

Fareler üzerinde yaptıkları araştırmada başarılı sağladığını belirten Dr. Ehrlich “Araştırmada kanser hücrelerinin sağlıklı bir bünyede bulunan hücreler ile çevriliyken büyüme göstermediğini ve yok olduğunu, lösemi olan bir bünyede bulunan hücrelerle çevriliyken ise hayatta kaldığını ve yayıldığını gördük. Dendritik hücreler tüm yeni oluşan T-ALL hücrelerinin ve tümörlerinin büyümesini hızlandırdı. Yapılan testler de bu sonuç doğrulandı” diye konuştu.

TÜMÖR TÜRLERİNDE BENZER BULGULAR

Löseminin genellikle çocuklarda görüldüğünü ve her dört vakadan birinin ölümle sonuçlandığını belirten Dr. Ehrlich “Bizim bir sonraki adımımız hangi dendritik hücre türünün tümörün büyümesi için sorumlu olduğunu belirlemek olacak. Bu şekilde o dendritik hücreyi doğrudan hedef alıp, tümörün büyümesini durdurabiliriz. Dendritik hücreler aynı zamanda tümörü durduran T hücrelerinden de sorumludur. Bu yüzden bağışıklık sisteminin tümörlerle mücadele etmesine yardım eden dendritik hücre türlerini yok etmek istemiyoruz. Bunun yerine tümörün büyümesini ve hayatta kalmasını sağlayan dendritik hücre türlerini iyice anladığımızdan emin olmak istiyoruz” dedi. Dr. Erlich, önceki araştırmalarda kan, göğüs ve deri kanserlerinde de benzer bulgulara ulaşıldığını ve çeşitli kanser olmayan hücrelerin tümörlerin büyümesi ve gelişmesi için aynı şekilde sinyal yolladığını belirtti.

Merve Erten / STAR GAZETESİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani "sap" gibi ortada kaldı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu