İşte Müslüman süper kahraman!

İşte Müslüman süper kahraman!


Müslüman sanatçıların hoşgörüyü ve barışı temsil eden işler yapması gerektiğini söyleyen Pakistanlı Imtiaz kardeşler 'Buraaq' adlı bir çizgi romana imza attı. Kardeşler, diğer süper kahramanlardan farklı olarak baş karakter Yusuf Abdallah’ı ibadetlerini yerine getiren ve ayakları yere sağlam basan bir Müslüman olarak sunuyor.

İşte Yeni Şafak pazar ekinde yer alan haberin detayları:

Yıllarca Amerika'nın dünyanın merkezi olduğuna ve süper kahramanlarının dünyayı kurtarmasına şahit olduk. Hollywood, Bollywood ve karikatür dünyasında Müslümanlar, hep kötü ya da terörist olarak betimlendi durdu. İslam dünyası, özellikle 11 Eylül saldırısından itibaren Batı medyası tarafından olumsuz propagandalara maruz kaldı. Bu anlayışın hala devam ettiği bir zamanda iki Pakistanlı kardeş, karşı bir tavır göstermek için sanatsal yeteneklerini kullanmak istedi. Üniversite eğitimi için Pakistan'dan Amerika'ya göç eden Adil ve Kamil kardeşler çocukluklarından beri okudukları Marvel ve Dc çizgi romanlarına hayran kalarak kendi çizimlerini yapmaya başladı. Diğerlerinden farklı olarak namaz kılan ve dua eden karakterlerin olduğu Buraaq adlı çizgi romanlarını ortaya çıkardı. İslamofobiye karşı farkındalık oluşturmaya çalışan kardeşlerle başarılı ve farklı hikayelerini konuştuk.

AMACIMIZ VAAZ DEĞİL

Imtiaz kardeşler “Eğlence sektöründe gençlerimizin örnek alacağı olumlu bir Müslüman karakter olmadığını hissettik. Çizgi romanları ve kahramanlık hikayelerini çok seviyoruz ve farklı bir şey olsun istedik. Biz de Müslüman Yusuf Abdullah kahramanını çizmeye karar verdik ” diyorlar. Kardeşler amaçlarını da şu sözlerle özetliyor: “Vaaz vermek gibi bir düşüncemiz yok. Eğlence sektörüne temiz, ilham verici bir alternatif oluşturmak istiyoruz. Tüm bunları yaparken macera, aksiyon ve gizemi kullanıyoruz.”

TEK AMACI ALLAH RIZASINI KAZANMAK

Yusuf Abdullah, hayattan ne istediği konusunda kafası karışmış olan diğer süper kahramanlardan çok daha farklı. Abdullah, Müslüman kimliği net olan, kendine güvenen genç bir delikanlı. İmtiyaz kardeşler Abdullah'ı şu sözlerle anlatıyor: “Hayattaki amacının Allah'ın rızasını kazanmak olduğunu biliyor ve buna göre yaşıyor. Adalet ve doğruluk için dik duruyor. Çoğu diğer süper karakterler daha laik ve kişiliklerinde bazı karanlık tarafları var. Aslına bakarsanız çoğu yeni süper kahraman hayata karşı oldukça rahatsız edici bir görüşü var" Marvel'ın da Müslüman süper kahramanları var. Bunlardan biri Amerika'ya göç eden Pakistanlı bir ailenin ergenlik çağındaki kızı olan Kamala Khan. Khan, kimlik bunalımı yaşıyor. Süper kahraman güçleri var ve biçimini değiştirebiliyor. Imtiaz kardeşlerin kadın süper kahramanı ise tesettürlü genç bir kız. Imtiaz kardeşler “Khan karakteri kafası oldukça karışık bir ergen. Biz ise böyle ruhsal durumları olmayan karakterler çizmek istedik. Karakterlerimiz gerçeği yeniden keşfediyor ve ona bağlı kalıyor. Imaan güçlü bir Müslüman kız. Büyük bir özgüvenle ve bağlılıkla başörtüsü takıyor. Çocuklarımızın artık ruhsal olarak kaybolmuş hayat konusunda kafası karışmış, hayat amacının ne olduğunu bilmeyen karakterlere ihtiyacı olmadığını” düşündüklerini söylüyorlar.

Cehalete odaklanmıyoruz!

Adil ve Kamil Imtiaz kardeşler çizgi romanlarına gelen yorumlardan memnun. Dünyanın birçok yerinde sıkı takipçisi olan kardeşler, Yusuf Abdullah'ın Müslümanlığı gereği gibi yaşamasının çok sevildiğini söylüyorlar. Hatta Müslüman olmayan okuyucuların da oldukça takdir ettiğini ve Buraaq'ın pek çok uluslararası blog ve makalede haber konusu olduğunu söylüyorlar. Imtiaz kardeşler tepkileri şöyle açıklıyor “Elbette İslam'dan ya da genel olarak dinden nefret edenler var. Ancak biz cehalete ve olumsuzluğa odaklanmıyoruz. Biz Amerika'da yaşıyoruz. Ancak dünyanın birçok yerinde özellikle Orta Doğu'da savaşlar yıkıp geçiyor. Artık Müslüman sanatçıların bir adım öne çıkıp sadece eğlendirmekle kalmayıp aynı zamanda hoşgörüyü, barışı ve doğruluğu temsil eden yüksek kalitede işler vermesinin tam zamanının” geldiğini söylüyorlar.

Sırada filmi var

Çizgi romanlarla büyüyen ve etkilerinin çok önemli olduğunu belirten Adil ve Kamil Imtiaz kardeşler “Şimdiki çocuklar çok akıllı, aktif bir hayal gücüne sahipler. Çocuklar tüm hikayelerin kurgu olduğunu anlayabiliyor. Kurgusal metinlerin çocukların hayal gücü kilidini açıp kendi yaratıcı taraflarını açığa çıkartmalarını sağladığını” söylüyor. Her türlü medya aracı çok fazla mesaj ve içerik içeriyor. Medya bu anlamda çocuklara ilham veriyor. Imtiaz kardeşler de medyanın gücünü kullanmak istiyor. Doğru kullanıldığında onları Allah ile bağ kurarak yaşamın daha büyük amacı olduğu konusunda düşünmeye teşvik edebileceklerine inanıyorlar. Kardeşler “Birçok karakterimiz var. Son olarak Buraaq'ın film versiyonunu tanıtmak için 2 dakikalık 3D bir video hazırladık. Uzun metrajlı film çekmek için yatırımcı arayışımız sürüyor. İnşallah Buraaq'ı bir gün büyük ekranda görmek istiyoruz. Aynı zamanda oyununu oluşturmayı hedefliyoruz o da şuan yapım aşamasında” olduğunu söylüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu