Cizre ve Sur'daki tahribatın büyük olmasının sebebi nedir?

Cizre ve Sur'daki tahribatın büyük olmasının sebebi nedir?


Cizre ve Sur'daki tahribatın büyük olmasının sebebi, PKK terör örgütünün kullandığı ahlâksız yöntemlerdir;

Size Cizre ve Sur'daki tahribatın niye bu kadar fazla olduğunu, tahta yardımı olmadan izah etmeye çalışacağım.Cizre'de askerler ilk başta, barikatlardaki El Yapımı Patlayıcılara (EYP) birkaç farklı yöntem bularak çözüm üretmeye başlamıştı.Askerin yollardaki EYP'lere çözüm bulup, az zayiatla ilerlediğini gören teröristler, ikinci aşamada evlerin kapılarını tuzaklamaya başladı.apıları açarken zayiat vermeye başlayan asker, bu sefer kapıdan değil, duvarları balyozla delerek duvardan girmeye başladı.Askerin dış hattaki duvarı delerek girdiğini gören terörist, üçüncü aşamada; evin dış hattan içerdeki 2'nci duvarı delip arkasına geçti.Yani asker, kapının yanındaki duvarı delip evin içine girdiğinde, karşısındaki oda duvarındaki yumruk büyüklüğündeki delikten ateş yedi.

Daha sonra teröristler işi abarttı. Duvarlarda Matruşka gibi açtıkları büyükten küçüğe 3–4 duvar deliğinin ardından ateş açtılar.Asker olarak duvarı delip içeri giriyorsunuz ve size 4 duvar arkasındaki terörist, aralara açtığı delikler içinden ateş ediyor...Evlerin içindeki her şey tuzaklanmış ve patlıyor. Zaten siz girmeden duvarlar delinmiş ve terörist tuzaklı çatışma düzenini almış. Bu sefer asker de kendini tuzaklara karşı korumak ve zayiat vermemek için işi sağlama alıp tehlike gördüğü her yeri patlatıp da giriyor.

Birçok duvar çok zayıf tuğla ve briketlerden yapılmış olduğu için, teröristlerdeki çelik uçlu mermiler duvarı delip zayiat verdiriyor.Bazen duvarından girdiğin evde; delikler üzerinden yolun karşısındaki evden ateş yiyorsun. En büyük deliği, arkasında durduğu duvara açıyor. Duvarlar sana yaklaştıkça delikler küçülüyor. Ama o seni tüfeğin dürbünüyle net görüyor.Çünkü hareket eden sensin ve durumu çözmek zaman alıyor. Bazen merminin nereden geldiğini hiç çözemiyorsun.

 

Takipçi yorumu: “ Ev tipleri belli en fazla üç duvar olsa. En uzak mesafe 12m olur. Eve giriş yönüne göre mesafe çok daha kısa olabilir. “

A.Harbi değerlendirmesi: Terörist duvarları tek eve göre düşünmüyor. Tüm blok ve mahalleyi, görüş açısına göre deliklerle donatıp keskin nişancı koyuyor

 

Soru: “ Peki; operasyonları geceleyin yapmak daha mantıklı olmaz mı? “

Cevap: Zaten ilerlemelerin çoğu gece oluyor.

 

Takipçi yorumu: “ Ben ciddi olarak bunların psikolojisini anlamıyorum. Kuşatılmışsın kazanma şansın sıfır. İnatla devam etmelerinin amacı ne? “

A.Harbi’nin cevabı: Amaçlarından sadece biri; Sonbahar ve kış mevsiminde tüm askeri şehirlerde meşgul ederek dağ gruplarına operasyonu engellemek. Aylardır profesyonel askerlerimizin tamamına yakınını oyalıyorlar ve dağda en zayıf oldukları dönemde ciddi seviyede operasyon yapamadık.

Alıntının kaynağı: https://twitter.com/kula_mer

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu