ABD'nin yeni uzay projesi: Ölüm Yıldızı

ABD'nin yeni uzay projesi: Ölüm Yıldızı


Bilim kurgu filmi Yıldız Savaşları'ndaki gibi bir Ölüm Yıldızı ile Dünya'nı olası meteor çarpmasından korunması amaçlanıyor.

Ölüm Yıldızı" kurgusal bir uzay istasyonu ve galaktik bir süper silah olarak ünlü bilim-kurgu filmi Star Wars’ta yer alıyordu.

İstasyon, sahip olduğu "süper lazer" sayesinde koca bir gezegeni bir atışta yok etme kapasitesine sahipti.

DÜNYA'YI TEHDİT EDEN METEORLARI YOK EDECEK

Kaliforniya Üniversitesi bilim insanlarının üzerinde çalıştıkları "Meteorları Hedefleyen Yönlendirilmiş Enerji Konsepti" ise gezegenleri yok etmek yerine, Dünya’ya çarpma potansiyeli olan meteorların yok edilmesini ön görüyor.

Aynı üniversiteden Qicheng Zhang, Dünya yörüngesine yerleştirilmesi düşünülen bu süper güçlü lazer ışını istasyonunun günümüz teknolojisiyle artık bir hayal olmaktan çıktığını belirtti.

Söz konusu teknoloji, bir bazalt kütlesine lazer ışını doğrultulmasıyla laboratuvarda test edildi. Deney sonucunda katı haldeki bazalt kütlesi buharlaşarak yok oldu. Bazalt, meteorlara benzeyen volkanik yapısıyla biliniyor.

ABD'DE "ÖLÜM YILDIZI YAPILMASIN" DİLEKÇESİ

LiveScience sitesinin 2013 yılına ait haberine göre, Beyaz Saray’a Kasım ayında gönderildiği ifade edilen Ölüm Yıldızı dilekçesinin, 34 bin 435 kişi tarafından imzalandığı belirtildi. Beyaz Saray, 30 gün içinde 25 binden fazla imza toplayan dilekçelere cevap verme yükümlülüğüne sahip.

"BÜTÇEMİZ YETMEZ"

Her ne kadar 35 bin kişi 2016’da inşasına başlanabileceğine inansa da, Ölüm Yıldızı gibi bir silah ABD için son derece zor bir proje. Bunun en büyük sebebi, teknolojik imkansızlığın yanı sıra olağanüstü boyuttaki maliyet.

Shawcross’un hesabına göre, Ölüm Yıldızı inşa etmenin maliyeti 850 katrilyon dolar (850,000,000,000,000,000$). Beyaz Saray yetkilisi, ‘Amacımız bütçe açığını kapatmak, iyice açmak değil’ dedi.

Shawcross, açıklamasında ayırca, ‘hükümetin, gezegenleri havaya uçurmayı planlamadığını’ belirtti. Luke Skywalker’ın, ilk Ölüm Yıldızını bir X-kanatlı uzay gemisiyle yok etmesine de dikkat çeken Shawcross, “Neden sayısız vergi verenin parasını bir kişilik uzay aracıyla yok edilen bir silahı inşa etmek için harcayalım?” ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu