D-8'e göre dünya 5'ten küçük

D-8'e göre dünya 5'ten küçük


D-8 Genel Sekreteri Musavi, Suriye meselesinin BM nezdine taşındığını, D-8 doğrudan müdahale edemeyeceğini söyledi.

D-8 Genel Sekreteri Musavi, Suriye meselesinin Birleşmiş Milletler nezdinde olduğunu, D-8'in bu konuya doğrudan müdahale edemeyeceğini ifade etti.

Gelişen 8 ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü (D-8) Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi'nin davetlisi olarak İzmir'e geldi. 

Burada konuşma yapan Musavi, liderlerin 2012 yılında Gazze meselesini ele aldığını, Suriye konusunun da aynı şekilde gündeme alındığını söyledi.

'MÜDAHALE ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

D-8'in Suriye meselesine direkt müdahale edemeyeceğini, çünkü Suriye'nin artık BM nezdinde bir mesele olduğunu söyleyen Musavi ''2012'de liderler İsrail'in Gazze saldırılarını konuştular. Bunu D-8 gündemine aldılar. Suriye konusu aynı şekilde... D-8 bir toplanma platformu imkanı sunuyor ve orada liderler bu konuları tartışıyorlar. Bizim D-8'in avantajı, liderleri, bakanları bir araya getirmesi ve kardeşlik bağını güçlendirmesidir. Bu da ilişkilerin gelişmesine katkı sağlıyor. Suriye konusu artık BM güvenlik konseyi nezdinde bir meseledir. Bizim doğrudan D-8 olarak bu konuya müdahale etmemiz mümkün değil. Ama bu platformda bir araya gelen liderler bu konuyu tartışıyorlar" şeklinde konuştu.

D-8 HAKKINDA

Uzun adı Gelişen 8 ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü olan D-8, 1997 yılında, Necmettin Erbakan'ın girişimleriyle kuruldu.

Örgüt, Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya olmak üzere 8 ülkeden oluşuyor.

Küresel bir kuruluş olan D-8'in amacı, kısaca, 8 ülke arasında ticari ilişkeleri geliştirmek ve uluslararası düzeyde karar alma sürecini arttırmaktı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu