Erdoğan'dan ABD seyahati öncesi kritik açıklama

Erdoğan'dan ABD seyahati öncesi kritik açıklama


Cumhurbaşkanı Erdoğan ay sonunda gerçekleştireceği ABD ziyaretine ilişkin açıklama yaparak PYD konusu görüşeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette aralarında Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan'ın bulunduğu gazetecilere ay sonunda gerçekleştireceği ABD ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'NİN PYD'YE BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ Mİ?

ABD’nin PYD konusundaki tutumuna değişiklik olup olmadığı yönündeki soruya Erdoğan, "Dışişleri bakanımızın ABD’li mevkidaşı ile yaptığı bir görüşmede, bir esneme, haklılığımızı teslim eder bir hava görülüyor. Sayın Obama ile Washington’da yapacağımız görüşmede de bunları konuşacağız. Tabii bölgede durum çok hassas, çok çok ciddi. Elimizden geleni yapmak suretiyle bu süreci olumlu istikamette nasıl ilerletebiliriz? Buna bakacağız, bunun gayreti içinde olacağız. Bu arada Sayın Başbakan’ın İran seyahati olacak. O seyahat de önemsenmesi gereken bir seyahat. Umuyorum ki Sayın Başbakan oradan hayırlı neticelerle döner" dedi.

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE SON DURUM

İsrail ile olan görüşmeler henüz nihayete ermiş değil. Nihayete erdiği an o dediğiniz zaten olur. Biliyonsunuz, bu konuda birinci şart özürdü, o zaten bitti. İkincisi tazminattı, o konuda da hemen hemen nihayete gelindi. Üçüncü ise ambargonun kaldırılması, ki en önemlisi de bu. Zira Filistin, Gazze, tüm buralarda enerji noktasında çok ciddi bir sıkıntı var. Gazze’de Aşdod Limanı’na bir enerji gemisi yanaştırmak ya da orada bir doğalgaz çevrim santralı yapmak suretiyle enerji ihtiyacını gidermek mümkün olabilir. Bir diğer mesele de elektrik ile ilgili dağıtım şebekelerinin yapımı. Türkiye olarak bu konularda yardımcı olabiliriz. Diğer bir konu da su meselesi. Ciddi manada su sıkıntısı var. Bu hususta denizden arıtma yöntemi kullanılabilir. Sondaj sıkıntılı olabilir; zaman içerisinde deniz suyunu da almak suretiyle su tuzlanabiliyor. O nedenle deniz suyunun arıtılması büyük bir rahatlama getirebilir. Şebekelerin yapımı da önemli. Ayrıca hastaneler, okullar meselesi de var. Tüm bu konularda olumlu sinyaller alıyoruz. Türkiye olarak tüm konularda rol üstlenebiliriz dedik. Zia bu meseleler bizim hassasiyetimizi gerektiren konulardır. Bu konularda olumlu adımlar atılmasını bekliyoruz. Bu adımlar atıldıktan sonra gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. 

Kaynak : Haber7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Malcolm X'in Oxford'daki meşhur konuşması | VİDEO
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu