Cezaevleri doluluk oranı açıklandı

Cezaevleri doluluk oranı açıklandı


Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yıldırım, "Cezaevlerinde 184 bin civarında hükümlü tutuklu var. Kapasitemiz de yine bu civarda. Yani doluluğumuz aşağı yukarı tam" dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, cezaevlerinde 184 bin civarında tutuklu bulunduğunu kaydederek kapasitenin dolu olduğunu belirtti.

Yıldırım, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde cezaevi reformları konusunda ülke pratiklerinin ele alındığı toplantıya katıldı.

Buradaki konuşmasında, Türkiye'nin son dönemde hayata geçirdiği cezaevi reformları ve dinamik güvenlik başlığı altında yapılan eğitim ve iyileştirme faaliyetlerini anlatan Yıldırım, toplantının ardından Türkiye'deki cezaevi koşullarına ilişkin açıklama yaptı.

BM'deki toplantıda diğer ülkeler ve Türkiye'deki uygulamaları karşılaştırma olanağı bulduklarını kaydeden Yıldırım, toplantının Türkiye'deki infaz sistemini ilk kez BM nezdinde anlatma imkanı vermesi nedeniyle önemli olduğunu söyledi.

Cezaevlerinin fiziki durumlarında yapılan iyileştirmeyi katılımcılarla paylaştıklarını belirten Yıldırım, diğer ülkelerde de bir sorun olarak ortaya çıkan cezaevlerindeki kalabalıklaşmaya ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını, bunun tüm Batı infaz sistemlerinin gündeminde olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 2000'li yılların başında infaz anlayışının değişmesiyle yeni anlayışa uygun fiziki mekanlara ihtiyaç duyulduğunu anlatan Yıldırım, "Bu çerçevede son 15 yılda Türkiye'de 272 ceza infaz kurumu kapatıldı. Bunun yerine 119 ceza infaz kurumu açıldı. Hiç şüphesiz açılan ceza infaz kurumları fiziki yapıları itibarıyla insan onuruna, insan haklarıyla ilgili hassasiyetlere son derece uyumlu kurumlar" dedi.

CEZAEVLERİNİN KAPASİTESİ

Yıldırım, ceza infaz kurumlarındaki doluluğa ilişkin de bilgi vererek "Bugün itibarıyla 184 bin civarında hükümlü tutuklu var. Kapasitemiz de yine bu civarda. Yani doluluğumuz aşağı yukarı tam" diye konuştu.

Yıldırım, elektronik izleme sistemine ilişkin de bunun denetimli serbestlik tedbirlerinin yerine getirilip getirilmediğinin tespiti için kullanılan bir sistem olduğunu, Türkiye'de son dönemde bu yöntemin kullanılmaya başlandığını belirtti.

Türkiye'nin 2013 yılında elektronik izleme sistemini oluşturduğunu hatırlatan Yıldırım, "Şu anda aktif olarak yaklaşık 3 bin kişinin takibi yapılıyor bu sistem içerisinde. Bugüne kadar tedrici olarak artırılarak bu sistem uygulandı. 15 bin kişi bu sistem dahilinde takip edilmiş oldu" dedi.

"Deneyim paylaşımı için davetler aldık"

Yıldırım, Birleşmiş Milletler'in cezaevleri için "Mandela Cezaevi Kuralları" adı verilen standartları hayata geçirmeye çalıştığını belirterek Türkiye iç hukukunun bu kurallara tamamen uyumlu olduğunu, uygulamada da çok önemli mesafeler kaydedildiğini vurguladı.

Bu kuralların diğer ülkelere de yaygınlaştırılması için toplantı çıkışında davetler aldıklarını anlatan Yıldırım, Türkiye'nin bu konuda da aktif rol oynayabileceğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu