Avukattan o firmaya 'suç' duyurusu

Avukattan o firmaya 'suç' duyurusu


ABD'li Mars şirketinin, Hollanda fabrikasında ürettiği çikolatalarında 'kırmızı plastik' bulunabileceği gerekçesiyle ürünlerini tedbiren toplatma kararı aldığı 55 ülke arasında Türkiye'nin de bulunduğunun ortaya çıkması üzerine avukat Mehmet Ali Taşkın, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Avukat Taşkın dilekçesinde, Amerikalı Mars Incorporated şirketinin, Türkiye iştiraki olan Mart Gıda Ürünleri Ticaret Limited Şirketi'nin yöneticileri, Müzeyyen Duygu Günel, Frederic Roger Desbrosses, Iain Thomas Carswell'in, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde gıda satmak suçundan cezalandırılmasını istendi.

Sabah'ın haberine göre Avukat Taşkın, sloganı "Açken sen, sen değilsin" olan Snickers ürünün Türkiye'de satılmaya başladığı 2001 yılından beri müvekkilinin günde en bir kez tükettiğini belirterek, "müvekkilim, günde en az bir tane yediği üründe plastik maddenin varlığı ilanı ile yıkılmış, sağlığı ile ilgili endişe ve paniğe kapılmış ve mağdur olmuştur" denildi.

5 YILA KADAR HAPİS

Türk Ceza Kanunu'nun, "bozulmuş ve değiştirilmiş gıdaların" satışı suçunu düzenleyen 186'ncı maddesine göre, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde gıda maddeleri satanlar hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngürülüyor.

Mars ve Snickers çikolatalarını üreten ABD'li şirketin, bazı ürünlerinde plastik parçasına rastlandığını duyurmasının ardından çoğunluğu Avrupa'da olan 55 ülkeyi kapsayan bir açıklama yayınlanarak, bazı ürünlerin toplatılacağı bildirilmişti. Hollanda'da 5 Aralık 2015-18 Ocak 2016 tarihleri arasında üretilen 'Snickers' ürünlerinde 'kırmızı plastik' bir maddenin çıkması üzerine bu tarih aralığında üretilen toplatılmasına karar verilmişti.

Mars Gıda Türkiye tarafından yapılan açıklamada ise "Snickers 5'li paket", "Snickers 80gr" ve "Snickers Minis" ürünlerinin dağıtılan tüm bölgelerden toplanacağı belirtilmişti. Açıklamada, "Müşterilerimizden birisi Almanya'da satın alınan bir Snickers ürününde plastik bir parça buldu. Bunun münferit bir olay olduğunu düşünüyoruz, ama Türkiye'de etkilenmesi muhtemel olan kısıtlı sayıda ürünü tedbiren toplatma kararı aldık" denildi. Toplatılan ürünlerin tavsiye edilen son tüketim tarihlerinin ise 4, 11 ve 8 Aralık 2016.

29 ayrı çikolata markası bulunan ABD'li Mars, halen dünyanın en büyük gıda şirketi. 2015 yılında 33 milyar dolar ciro yapan şirketin, Türkiye iştirakinin de yıllık 150 milyon cirosu olduğu belirtildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Çocuklar Avanos'ta çanak atölyelerini gezdi
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Hollande’dan Macron’a destek

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu