Elif Şafak yine Türkiye'yi şikayet etti

Elif Şafak yine Türkiye'yi şikayet etti


Türkiye'yi dünyaya şikayet etmeyi alışkanlık haline getiren Elif Şafak, bu kez Guardian gazetesinde "Türkiye mutsuz" konulu yazı yazdı.

Türkiye'yi basın özgürlüğü yok diye dünyaya şikayet eden yazar Elif Şafak, bu kez "Türkiye depresyonda, toplumda keskin ayrılıklar var" diyerek şikayete başladı.

Şafak, Guardian gazetesine Türkiye'deki siyasi ve toplumsal duruma ilişkin bir makale yazdı. Gazetenin G2 ekinde yer alan makalenin başlığı "Daha mutsuz bir millete dönüştük."

KESKİN AYRILIKLAR OLUŞMAYA BAŞLADI

Şafak, "Türkiye'de giderek daha keskin ayrılıklar olmaya başladığını" belirtiyor ve "Türkiye toplu olarak depresyonda. Mutsuz bir millet olduk. Kısa bir süre önce Türkiye'nin AB'ye girebilmesi, çoğulcu bir anayasa oluşturması, liberal demokrasiye olan bağlılığını güçlendirmesi neredeyse mümkün görünüyordu" diyor

ERDOĞAN VE ERDOĞAN KARŞITLARI

Türkiye'de en büyük ayrılığın 'Erdoğan yanlıları ve Erdoğan karşıtları' arasında olduğunu yazan Elif Şafak ülke içi ve Suriye savaşıyla beraber bölgedeki gelişmeleri ele aldığı makalesini şu sözlerle noktalıyor:

"Türkiye'de iktidardaki politikacılar uzunca bir zaman 'demokrasiyi', 'çoğulculukla' karıştırdı. Sandık önemli olsa da, demokrasi yalnızca siyasi partilerin almayı başardığı oy sayıyla ilgili değildir. Demokrasi aynı zamanda hukukun üstünlüğü, güçler ayrılığı, kadın hakları, azınlık hakları, kültürel ve siyasi çeşitlilik, medya özgürlüğü, ifade özgürlüğü, sindirilmeden konuşma ve yazma hakkıdır. Bu evrensel temel kural doğrultusunda, Türkiye Suriye veya Orta Doğu'ya karışmak yerine, derhal kendine bakmalıdır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Türkdoğmuş Türk

    03 Mart 2016 08:46

    Cevap Ver

    faydalı bişey yazsan şaşardım, memleket düşmanlığı şimdi moda ya üç kuruş için fikirlerinizi ve kalemeinizi satıyorsunz...biz bunun adına matbaafuhuşu yada kalem fahişeliği diyoruz

Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu