Araç sahipleri dikkat! O parayı alabilirsiniz

Araç sahipleri dikkat! O parayı alabilirsiniz


Avukat Burak Şaşmaz, 'Kaza sonrası değer kaybeden aracınız için bedel talep edebilirsiniz' dedi.

Avukat Burak Şaşmaz, son günlerde araç sigorta primlerinin artma nedenlerinden birinin değer kaybı sisteminin oluşturulmasından kaynaklandığını, bunun mağduriyetlerini önlendiğini kaydetti. Şaşmaz, şöyle dedi:

"Sizin aracınıza başka bir araç kusurunuz olmamasına rağmen çarptı. Kusur oranı değerinde size çarpan aracın sigorta şirketinden aracınızdaki değer kaybını talep edebilirsiniz."

Araç sigorta prim sisteminde yapılan değişikliğin mağduriyetleri giderdiğini belirten Şaşmaz şöyle konuştu:

"Araç sigorta primlerinin artmasına bir çok neden var. Ancak, bunlardan ilki yeni oluşan değer kaybı sistemine ilişkindir. Kazalardaki mağduriyetleri gidermek için değişiklik yapılmış. Kaza sonrası mağdur olan kişi tetkik tutanağı ile bu işle uğraşan eksperlere başvuru yapıyor. Araçta teknik detaylar inceleniyor. Kusur oranına göre karşı tarafın ilgili sigorta şirketinden uğranılan zararla ilgili talepte bulunuluyor. Bu daha önceleri dava yoluyla talep edilen bir yöntemdi. Şu an bu sigorta poliçelerinde bu zorunlu olarak yer alıyor. Daha önceleri sigorta şirketleri bu zararı ödemekte çekinceli davranıyorlardı. Ancak bu ilgili sigorta şirketlerinden artık başvuru ile alınabiliyor. Şu an gerek adliyeler, gerek sigorta tahkim komisyonlarında değer kayıplarının tahsiline ilişkin bir çok örnek bulunuyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Sk

    02 Mart 2016 10:51

    Cevap Ver

    19.000TL hasar kaydına 3000TL değer kaybı verdiler experler, büyük başarı alkışlıyorum.

Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu