Erdem Sezer yazdı: Mağlubiyetin Daniskası

Erdem Sezer yazdı: Mağlubiyetin Daniskası


Köşe yazarlarımızdan Erdem Sezer, ülkemizin önemli sorunlarından biri olan "eziklik psikolojisi" konusuna değindi.

İşte Erdem Sezer'in yazısı;

Bir insanı, toplumu, başarıya ulaştıracak en önemli unsur, başarıya ulaşma inancıdır. Bir işi yaparken en ufak bir tereddüte düşmek, en ufak bir ye'se kapılmak başarıyı ancak şansa bırakır. Tarih boyunca da ulaştığımız başarıların en büyük sebebi kendimize güvenip, gereğini yapıp gerisini Allah'a bırakmak olmuştu. Tanzimat fermanından bu zamana gelen süreçte bu algı tam tersine dönmüş. Sürekli bir batıya özenti haliyle, batının her yaptığını iyi/doğru, kendi yaptığımızı da küçük/yanlış görür olmuşuz. Kimliğimizi ortaya koymaktan utanmış, hareketlerimizle, kılık kıyafetimizle, harflerimizle, lisanımızla batı gibi olmaya çalışmış, ne batılı gibi olmuşuz, ne de kendimiz gibi. Bizi biz yapan bütün değerleri atıp, kendi hevesimizi kırmışız. Âli İmran suresi 139. Ayetinde yazan "İnanıyorsanız üstünsünüz" bildirisini ve emrini unutmuşuz. Emir dedim, çünkü bu ayeti durum tespiti olarak görmenin yanında "inanıyorsanız üstün olmalısınız" şeklinde de algılamalıyız.

Tarih boyunca batıdan üstündük. Fizikte, astronomide, matematikte, tıpta, endüstride, savaş teknolojisinde velhasıl hayatın her noktasında batıdan üstündük.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Silivri Cezaevi'nde haberci kuş yakalandı
Türkiye
Kılıçdaroğlu'nu tutuklama girişimi söz konusu olabilir
Dünya
Dünyanın en yaşanabilir kenti yine değişmedi

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu