TSK'dan PYD ve PKK'ya ağır darbe

TSK'dan PYD ve PKK'ya ağır darbe


Şanlıurfa'da sınır hattında alınan önlemler ve yürütülen başarılı operasyonlar sonucu son 2 ayda 23 PYD'li gözaltına alındı. Teröristlerin verdikleri ifadeler, terör örgütleri PYD ve PKK'nın işbirliğini gözler önüne serdi.

Şanlıurfa'da sınır hattında alınan önlemler ve yürütülen başarılı operasyonlar sonucu son 2 ayda 23 PYD'li gözaltına alındı; örgüt mensuplarından 13'ü tutuklandı.

Şanlıurfa'da polis, jandarma ve hudut birliklerinin ocak ve şubat aylarında yürüttüğü çalışmalar sonucu 23 PYD'li gözaltına alındı, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Bu örgüt mensuplarından 13'ü tutuklanırken, teröristlerin verdikleri ifadeler, terör örgütleri PYD ve PKK'nın işbirliğini gözler önüne serdi.

SURUÇ

Suruç'ta 1 Ocak 2016'da Suriye sınırındaki Tavşan Mahallesi'nde İmam A'nın (46) evindeki aramalarda 3 kaleşnikof piyade tüfeği, 8 tabanca, 14 şarjör ve 35 fişek ele geçirildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan İmam A, PYD'den aldığı silah ve mühimmatları PKK'ya götürdüğünü belirtti.

Çaykara bölgesinden 12 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PYD'li Ömer K. (25) tutuklandı. Ömer K, ifadesinde, terör örgütü PKK'ya destek için Diyarbakır'ın Sur ilçesine gittiğini söyledi.

Suriye sınır hattı Mürşitpınar bölgesinde 19 Şubat 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Serhat Y. (20) ve Mahmut Ç. (20), tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Küçükkendirci bölgesinde 24 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li teröristler Diren kod adlı Mesut C. (29) ve Tirej kod adlı Abdurrahman P. (23) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Terör örgütü üyelerine ait sırt çantalarında bir M 16 piyade tüfeği, 2 kaleşnikof piyade tüfeği, 1 keskin nişancı dürbünü, 12 kaleşnikof tüfeği şarjörü, bin 257 fişek, 7 el bombası, 3 hücum yeleği ele geçirildi. Şüpheliler verdikleri ifadelerde, Kandil'de keskin nişancı eğitimi aldıkları ve PYD'nin kararıyla PKK'ya destek için Diyarbakır'ın Sur ilçesi gitmeye çalıştıklarını belirtti.

Aşağıoylum bölgesinde 25 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışan PYD'li Rıdvan M. (32) yakalandı. Teröristin yakalandığı bölgede 4 kaleşnikof piyade tüfeği, 7 tabanca, 10 kaleşnikof şarjörü, 8 tabanca şarjörü, 2 bin 500 fişek, 4 roketatar ele geçirildi. Terörist Rıdvan M, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BİRECİK

Göktepe bölgesinde 11 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Sinan Ç. (25) ve İslam E. (19), cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Kuyucak bölgesinde 19 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Münir A. (36) ve Bilal D. (28) de cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra salıverildi.

Birecik'in Yuvacık Mahallesi'nde 26 Şubat 2016'da PKK/PYD üyesi Mehmet K'nın (38) adresinde yapılan aramada 1 kaleşnikof piyade tüfeği, 3 kaleşnikof şarjörü, 150 fişek, 10 tabanca mermisi, 1 av tüfeği, 4 çek senet defteri ele geçirildi.

Kuyucak bölgesinde 11 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li Ferman kod adlı Enver G. (34), jandarmaya verdiği ifadede terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması olan YDG-H'nin Türkiye hamle sorumlusu olduğunu itiraf etti. Terör örgütü üyesi, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Yine Kuyucak bölgesinde 16 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li Firaz Farkin kod adlı Ali B. (20), çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Aynı bölgede 18 Şubat 2016'da sınırı geçerek Suriye'de PKK/PYD'ye katılmak isteyen Pelin Y. (22) güvenlik güçlerince yakalandı. Jandarmaya verdiği ifadede PYD'nin silahlı kadınlarından oluşan YPJ'ye katılmak için Suriye'ye geçmeye çalıştığını itiraf eden terörist, mahkemece tutuklandı.

CEYLANPINAR

Ceylanpınar'da 10 Ocak 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PKK/PYD'li Andok Agir kod adlı Mehmet Ali B. (21) ve Dijvar kod adlı Gıyasettin K. (19), jandarmaya verdiği ifadede Nusaybin'e PKK'ya destek için gittiklerini kaydetti. İki terörist, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Aynı ilçede 18 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Metin K. (20) ve Hasan A. (20), cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Sınırı 9 Şubat 2016'da geçmeye çalışırken yakalanan ve sevk edildiği mahkemece tutuklanan PYD'li Serfiraz kod adlı Ramazan T. (27), jandarmaya verdiği ifadede Nusaybin'e PKK'ya destek için gittiğini belirtti.

AKÇAKALE

Yalınlı bölgesinde 30 Ocak 2016'da güvenlik güçlerine teslim olan Arif A. (20) ve Hamza G. (23), cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Bakacak bölgesinde 14 Şubat 2016'da bir tarlanın sazlıkları arasına gizlenmiş 4 sırt çantasında 50 kilogram C-4 patlayıcı bulundu.

Yazlıca bölgesinde 24 Şubat 2016'da sınırı geçmeye çalışırken yakalanan PYD'li Cahit O, jandarmaya verdiği ifadede, PKK'ya yardım için Sur'a gitmeye çalıştığını itiraf etti. Terör örgütü üyesinin verdiği ifade doğrultusunda Akçakale merkezde yakalanan Acec kod adlı Muhammed H. ise PKK/PYD'nin bölge kuryeliğini yaptığını itiraf etti. İki terörist çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

HARRAN

Ceylangözü Mahallesi'nde 21 Şubat 2016'da PYD'den PKK'ya gittiği belirlenen ve üzerinde "Nusaybin" ve "Derik" yazan çuvallarda yapılan aramada 1 zagros marka keskin nişancı tüfeği, 1 keskin nişancı dürbünü, 1 bomba atar, 44 bombaatar mühimmatı, 2 anti tank roketatar mühimmatı, 4 anti personel roketatar mühimmatı, 67 taarruz tipi el bombası, 66 el bombasına ait mekanik fünye, 50 roket sevk fişeği, 700 her birinde 2 metre uzunluğunda kablo bulunan elektrikli fünye ve 20 kilogram TNT patlayıcı ele geçirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Afrin'e tepeden kuşatma.
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Gazze'de askerlik işlemleri başlatılıyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu