Anayasa Komisyonu Başkanı: AYM'nin yetki gasbı görülmeli

Anayasa Komisyonu Başkanı: AYM'nin yetki gasbı görülmeli


AK Parti İstanbul milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkan'ı Mustafa Şentop önemli açıklamalar yaptı.

AK Parti İstanbul milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkan'ı Mustafa Şentop sosyal medya hesabından çarpıcı açıklamalar yaptı.

AYM'nin verdiği kararı eleştiren Mustafa Şentop, "28 Şubat'ın en önemli özelliği yüksek yargının yetki ve fonksiyon gasbı idi. Anayasa Mahkemesi Yasama organının, Danıştay idarenin yetkilerini gasbetmişti. Kıyas değil, belki bir alışkanlığın nüksetmesine işaret için söylüyorum, Anayasa Mahkemesi'nin son kararı bu zihniyetin izlerini taşıyor. Halen bir ceza yargılaması devam ediyor; Anayasa Mahkemesi tutuklulukla alakalı karar verebilir, ama işin esası ile ilgili karar veremez. İfade ve basın hürriyeti ihlalini AYM ancak dava sonuçlandıktan sonra değerlendirebilir. Maalesef AYM esasa da girmiş, karar vermiştir. AYM yargılamayı yapan mahkemenin yerine geçmiştir, yetkisini gasbetmiştir." dedi.

Sözlerine devam eden Şentop, "AYM'ye sormalı; bu ne acele, ne için acele, ne adına acele? AYM Başkanı, önceki başkanı, gerekçe yazılmadan karar açıklamakla eleştirmekte idi. Ne oldu, fikir mi değişti? Gerekçe yok, karar açıklandı." şeklinde ifade etti.

Şentop AYM'nin yetki gasbı yaptığını açıklayan Şentop, "AYM'nin acele kararının sebebi, kararın hukukiliğini de ortaya koyacaktır. 28 Şubat alışkanlıklarına müsamaha gösterilemez. Kararın sonucundan çok, AYM'nin yetki gasbı görülmeli." sözleriyle AYM'yi sert bir dille eleştirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yağış bir binayı delik deşik etti
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
ABD Senatosundan 3 ülkeye yeni yaptırım kararına onay

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu