Dündar'a 1 haftada karar, Erdoğan 2 yıldır rafta!

Dündar'a 1 haftada karar, Erdoğan 2 yıldır rafta!


Can Dündar ve Erdem Gül'ün başvurusunu bir haftada sonuçlandıran Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başvurusunu 2 yıldır bekletiyor

Anayasa Mahkemesi (AYM), 'MİT TIR'ları' haberleri nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye göndermişti. Mahkeme bu kararıyla tahliye yolunu açtı. Dündar ve Gül, bu karar sonrası dün gece tahliye edildi.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün başvurularını bir haftada görüşüp karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı hak ihlali başvurusunu tam 2 yıldır beklettiği ortaya çıktı.

KARAR 3'E KARŞI 12 OYLA ALINDI

Anayasa Mahkemesi, Can Dündar ile Erdem Gül'ün, 'kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine' karar verdi. Yüksek mahkeme, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi. Karar 3'e karşı 12 oyla alındı.

17 ŞUBAT'TA GÜNDEME ALINDI 1 HAFTADA KARARA BAĞLANDI

Anayasa Mahkemesi (AYM), 92 gündür cezaevinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün bireysel başvurularını 17 Şubat'ta gündeme almıştı.

Dündar ve Gül, 6 Aralık’ta Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

ERDOĞAN 2 YIL ÖNCE BAŞVURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya organlarında kendisi ve ailesine karşı yapılan temel insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılmasına yönelik verilen mahkeme kararlarının uygulanmaması nedeniyle 18 Nisan 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvuru dosyasını rafta bekleten Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'un başvurusunu henüz gündemine almış değil...

Kaynak : Haber7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu