Ekonomi Bakanı Elitaş 2016 yeni hedeflerini açıkladı

Ekonomi Bakanı Elitaş 2016 yeni hedeflerini açıkladı


Ekonomi Bakanı Elitaş, Rusya ile yaşanan gelişmelerin ardından alternatif pazarları araştırdıklarını belirterek, "2016 yılı hedefimiz yeni pazarlar bulmak" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya ile yaşanan gelişmelerin ardından alternatif pazarları araştırdıklarını belirterek, "2016 yılı hedefimiz yeni pazarlar bulmak" dedi.

Elitaş, Bakanlıkta düzenlenen "2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı Koordinasyon Kurulu 4'üncü Toplantısı"nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Rusya ile geçen yıl 1 Ocak-30 Kasım tarihleri arasındaki ticaret hacminde yüzde 40'lık daralma olduğuna işaret eden Elitaş, şunları kaydetti:

"Bu bir aylık süre içerisinde yani 2015'in son ayındaki dönemde yüzde 50'yi biraz aşan bir şekilde daralma ortaya çıktı. Biz bu gelişmeleri gördük. Alternatif pazarları araştırmak için gayretler gösterdik ve bunun neticesini de aldık. 2016 yılından itibaren yeni pazarlarla bu ihracat potansiyelimizi götürebilmek, yeni pazarlar bulmak için gayretler gösteriyoruz."

Elitaş, Türkiye'nin geçen yıl ihracatının miktar cinsinden yüzde 2 arttığını ancak dolar paritesinin avroya karşı yüzde 19 civarında değerlenmesi nedeniyle parite etkisinden dolayı 13 milyar dolara yakın ihracatın, parasal noksanlığının söz konusu olduğunu ifade etti. İthalatta da yüzde 14 civarında parite etkisi yaşandığını anlatan Elitaş "2016 yılı hedefimiz yeni pazarlar bulup ortaya çıkarmak" dedi.

"İhracat hedefine ulaşacağımızı ümit ediyorum"

Küresel gelişmeler ışığında Türkiye'nin "B" planının olup olmadığının sorulmasına karşılık Elitaş, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların dünyadaki büyüme potansiyellerini negatif yönde revize ettiğine buna karşın Türkiye'nin büyüme potansiyelini pozitif yönde revize ettiğine dikkati çekti.

Elitaş, "İstikrar oluştuğunda, emtia fiyatları durağanlaştığında, parite etkisi de minimize olduğu takdirde 2016 yılında 155,5 milyar dolarlık (ihracat) hedefimize ulaşacağımızı ümit ediyorum" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu