ABD askeri raporuna göre başörtüsü "pasif terörizm"

ABD askeri raporuna göre başörtüsü "pasif terörizm"


ABD'nin askeri kaynakları tarafından yayınlanan bir raporda, başörtüsü pasif terörizm olarak tasvir edilirken, Müslüman gençlerin cinsel...

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı tarafından yayınlanan 'Şiddet ve Aşırıcılıkla Mücadele Raporu'nda Müslüman kadınların tarafından giyilen 'başörtüsü', pasif terörizm olarak nitelendirildi Raporda yer alan yazıların çoğu bilimsel ve akademik geçmişi olan yazarlar tarafından kaleme alındı. "Radikal İslam'ı yenmek için stratejik plan" başlıklı ve içinde başörtüsü ile ilgili hezeyanların bulunduğu yazı, Dr. Tevfik Hamid isminde ve kendisinin eski bir 'radikal' olarak lanse eden kişi tarafından kaleme alındı. Dr. Tevfik Hamit, makalesinde akıllara zarar bir yorumlama getiriyor. Hamit, 'terörizm ile cinsel yoksunluğun bağlantılı' olduğunu ve 'terörizmle' dini giyinmek arasında ilişki olduğunu iddia ediyor.

Tevfik Hamit makalesinde bu sonuçlara nasıl ulaştığına dair bir değerlendirme yapmıyor ama yaptığı yorumlar akademisyenler tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan New York Üniversitesi İslam Araştırmaları Kürsürü profesörlerinden Arun Kundnani "Bu siyasal şiddetle hiçbir ilişkisi olmayan milyonlarca kadının şeytanlaştıran bir yorumdur." dedi. Kundnani ayrıca "Yayınlanan rapor ciddi belge niteliğindedir. Ancak Hamid'in iddiaları şiddete yönelten gerçek bir sebep olmaktan ziyade, ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir şeydir" ifadelerini kullandı. Öte yandan Tevfik Hamit'in makalenin çözüm bölümünde sunduğu tezlerde, "Şayet Müslüman gençlerin cinsel mahrumiyetleri ortadan kaldırılırsa, bu hayat yoksunluğu onları radikalleşmeye itmez" iddiasında bulundu.

Rapor 2011 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın 'ulusal aşırılığa karşı strateji' açıklamasının ardından Hava Kuvvetleri tarafından yayınlanmıştı. Öte yandan Ocak ayında başörtüsünü pasif terörizm olarak gören makale, Kamu İstihbaratı'nın web sitesinde tekrar çevirimiçi olarak yayınlandı. Rapor için yazılan bir önsözde "Raporda mevcut bilgiler, her zamankinden daha gerçekçidir" görüşüne yer verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu