Turpun sağlığa faydaları nelerdir

Turpun sağlığa faydaları nelerdir


Bol vitamin deposu turp’un sağlık açısından birçok faydası bulunduğunu belirten Beslenme Uzmanı Serkan Tutar, ‘’Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasında görevli olan C vitamini, turpta yüksek oranda bulunmaktadır’’ dedi.

Her mevsim sofranızda yer alabilecek olan turp, yaz, kış ve sonbahar turpu olarak üç çeşittir. Ülkemizde genelde renklere göre çeşitlendirilmekte olup, en bilinenleri kırmızı ve siyah turptur. İçerdiği organik asitler nedeniyle keskin bir tada sahiptir. Bütün turp çeşitleri, antioksidan olarak bilinen flavonoidlerden zengindir. Karaciğer ve safra sağlığı açısından siyah turpu, antioksidan içeriği açısından kırmızıturpu tercih etmelisiniz.

TURP ve SAĞLIĞA FAYDALARI

* İçerdiği antioksidan bileşikler ile kansere karşı koruma sağlamaya yardımcı olur.

* İçerdiği kükürtlü bileşikler sayesinde safra akışını hızlandırır. Kükürtlü birleşiklerin, karaciğer sağlığını koruduğu bilinmektedir.

* Safra salgısı üzerindeki olumlu etkisi ile sindirimi kolaylaştırır.

* İdrara çıkışı hafif dereceli hızlandırır, ödem çözücü etki gösterir.

* Düşük glisemik indeksli (kan şekerini yavaş yükselten) ve yüksek posalı olduğu için şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir.

* Lif içeriği yüksek olduğu ve fitosterol içerdiği için kan kolesterolünü azaltıcı etki gösterir.

* Lif içeriği ve içerdiği glukosinolat birleşikleri ile kalın barsak kanseri başta olmak üzere, kansere karşı koruma sağladığı düşünülmektedir.

* Düşük kalorili olduğu için diyet yapanlar için uygundur. 

YAPRAĞI DA FAYDALI

Turp yaprağı; beta-karoten, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini (folat) ile kalsiyum minerali açısından iyi bir kaynaktır. İçeriğindeki beta-karoten sayesinde göz ve akciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur. C vitamininden zengin bir kaynak olması nedeniyle, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır. E vitamini içeriği ile yaşa bağlı oluşan metal performans (hafıza) düşme hızını yavaşlatmaya yardımcı olur.

Turp yapraklarını nasıl tüketebilirsiniz?

*Çorbalara ilave ederek

*Ispanak yemeği gibi pişirerek

*Salatalara ilave ederek 

Aşırı yemenin zararları

* İçerdiği kükürtlü birleşikler nedeniyle gaz yapıcı özelliği vardır.

* Aşırı tüketilmesi sonucunda barsakları hızlandırıcı etki yaparak ishale sebep olabilir.

* Turp yüksek oranda oksalat içerir. Oksalatlar, vücuttan demir ve kalsiyum gibi değerli minerallerin atılmasına yol açar. Yüksek oranda turp tüketimi, mineral kaybına neden olarak yarar yerine zarar getirir.

Kimler az yemeli?

* Böbreklerinden kalsiyum-oksalat kumu dökenler

* İshal geçirmekte olan kişiler ve gaz sancısı çeken kişiler

* Mutsuz barsak sendromu olan kişiler

* Gastriti olanlar pişmiş olarak tüketmelidir.

* Açık ülser yarası olan kişiler tüketmemelidir.

Sağlıklı kişi için ideal porsiyon

Günde 1 kâse turp salatası olarak tüketmek yeterlidir. Turp, bürüksel lahanası, karnabahar, brokoli gibi sebzeler ile aynı soydan geldiği için bu sebzeleri tüketen kişinin aynı gün turp tüketmesine gerek yoktur.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu