Ciğerlerinizi bunlarla temizleyin

Ciğerlerinizi bunlarla temizleyin


Vücudumuzun durmak bilmeden çalışan organlarından biri de ciğerlerimiz. Peki siz bu fedakar organlarınıza gereken hassasiyeti gösteriyor musunuz? Aslında ciğerlerinizi düzenli olarak temizlemek ve onları her daim sağlıklı tutmak mümkün.

Sigara dumanı ve çevresel faktörler akciğerlere zarar veriyor. Sonucunda kanser hastalığı ortaya çıkıyor. Ekinezya, sarımsak ve zencefil, ciğeri temizleyip nefesi açıyor.

Akciğerler solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Oksijen alıp bunu tüm hayati organlara dağıtmak onların görevidir. Silia adı verilen tüylü doku sayesinde, toksinler ve zararlı parçacıklar akciğerlerden atılır. Ciğerleriniz sigara dumanı ya da toz gibi sürekli bir kirlilik bombardımanı altındaysa zayıflar. Silia zarar görür. Görevini yapamaz hale gelir.

Akciğer hastalıkları genellikle öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, bronşit spazmları, aşırı mukus üretimi ile kendini gösterir. Astım, amfizem, bronşit, zatürree bu hastalıklar arasında sayılabilir. Uzmanlar doğal bitkilerin bu hastalıklar esnasında daha rahat nefes almaya yardımcı olduğu ve akciğeri temizlediğini belirterek şu önerilerde bulunuyor:

AŞIRIYA KAÇMAYIN

Okaliptüs: Yaprakları doğal bir antibiyotik olan uçucu bir yağ içerir. Bu yağ, akciğer enfeksiyonlarıyla savaşır, tıkanıklığı temizler, kan akışını artırır ve şişliği azaltır. Taze okaliptüs yapraklarıyla yapılan bir bitki çayı içmek, bronşit ve sinüzite iyi gelebilir. Buharını solumak da yine bronşit, öksürük ve grip tedavisinde yardımcı olacaktır.

Andız otu: Akciğer sağlığını iyileştirmede sıkça adı geçen bir bitkidir ve antiseptik özelliği sayesinde yüzyıllardır bitki terapilerinde kullanılagelmiştir. Kronik bronşit, astım, tüberküloz gibi akciğerle ilgili pek çok hastalıkta balgam söktürücü ve iltihap kurutucu özellikleri ile hastayı rahatlatabilir. Ancak aşırı tüketildiğinde andız otu kusma, ishal ve mide spazmı benzeri yan etkilere yol açabilir. Hamileler andız otu kullanmamalıdır.

SARIMSAK

İçeriğindeki aktif maddelerden birine alisinadı verilir. Bu madde akciğerlerdeki mukusun temizlenmesine ve grip, soğuk algınlığı veya solunum problemleri gibi akciğer rahatsızlıklarını iyileştirir. Yemeklerle birlikte tüketebilir ya da bal ve limonla karıştırarak sarımsak çayı içebilirsiniz.

EKİNEZYA

Akciğer sağlığını ve işlevlerini geliştirmeye yardımcıdır. Soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bu bitkinin tatlı ama keskin bir tadı vardır. Kökleri bazen de çiçek ve yaprakları tıbbi amaçlı olarak kullanılır. Bakteriyel ve viral akciğer rahatsızlıklarında desteğine başvurulur.

ZENCEFİL

Güçlü bir antioksidan içerir. Bu sayede akciğerleri güçlendirmeye ve alerjenleri, kirletici maddeleri, mukus ve diğer istenmeyen parçacıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu