ABD'den şoke eden PYD hamlesi

ABD'den şoke eden PYD hamlesi


ABD, Ankara saldırısının ardından PYD 'nin PKK ile bağlantısını saklama telaşına düştü. PYD 'lilerle görüşen ABD'li yetkililer, örgütün isim değiştirmesini ve PKK'dan bağımsız olduğunu ilan etmesini istedi.

Ankara'da 28 kişinin ölümüne neden olan askeri servis araçlarına yapılan hain saldırıyı YPG 'nin yaptığı kısa sürede belirlendi. Olayın ardından ABD Büyükelçisi John Bass dahil Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak terör saldırısı hakkında bilgilendirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD Başkanı  Barack Obama ile telefonda görüştü. Tüm alanlarda PYD/YPG 'nin, PKK'nın uzantısı ve terör örgütü olduğu anlatıldı. Ancak tüm bunlara rağmen ABD, PYD/YPG'yi terör örgütü olarak görmemekte ısrar etti.

Haseke de gizli toplantı

Ancak Ankara saldırısının hemen ardından PYD için 'imaj çalışması' başlattığı ortaya çıktı. PYD'yi aklama çalışmalarına girişen ABD'den iki yetkili PYD'li üst düzey isimlerle gizli bir toplantı yaptı. Erbil üzerinden Haseke'ye geçen ABD'li 2 yetkilinin, Servan Derviş, Redur Halil gibi PYD-YPG'nin önemli komuta kademesi ve siyasi temsilcilerinin de hazır olduğu bir dizi görüşme gerçekleştirdikleri belirtildi.

PYD'nin üstakil bir halk hareketi görüntüsüne bürünmesini isteyen ABD'li yetkililer, örgütün üst düzey isimlerine yapılması gerekenlerin talimatını verdi. ABD'li yetkililer, PYD'nin müstakil bir halk hareketi görüntüsü vermesi halinde yardımların çok daha rahat devam ettirilecegini ve Suriye'de ABD'nin DAEŞ'le mücadelede PYD'yi tek seçenek görmeye devam edeceğini vurguladı.

İsim değişikliği ile imaj operasyonu

Görüşmede ayrıca isim değişikliği ve Kandil bağlantısının kesildiğinin ilan edilmesi de örgütten istendi. Bu şekilde yeni bir sürecin başlaması ve yeni stratejiler üretilmesi gerektiği PYD tarafına iletildi. ABD'li yetkililer, Kobani ve Tel Abyat'ta Türkiye'den gelen yasadışı sol terör örgütlerine yönelik açılan kampların kapatılması gerektiğini de bildirdi.
ABDnin istekleri Kandile iletildi

ABD ve PYD arasında yaşanan görüşme trafiğini müteakip PYD tarafından Renas kod adlı örgüt mensubu Cemal Hidro Kandil'e gönderildi. Örgüte yakın kaynaklar, Kandil'in bu konuda ABD'nin teklifine sıcak bakmadığını ancak PYD yönetiminin Suriye'de devlet olmaya giden yolun PKK'dan kopmakla mümkün olacağına Kandil'i ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Kayıtlarda  da örgüt uzantısı !

ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerin, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren PYD/YPG örgütünü terör örgütü PKK'dan farklı değerlendirdiklerine yönelik açıklamalarına rağmen PYD, ABD'nin terörle mücadeledeki istihbaratlarını bir araya getiren ana kuruluşunun internet sitesinde ''PKK terör örgütünün Suriye'deki kolu'' olarak yer alıyor.

ABD hükümetinin terörle ilgili elde ettiği tüm istihbaratı bir araya getiren ve analiz eden ana kuruluşu Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nin (NCTC) internet sitesinde bulunan ''terör grupları'' başlığı altında PKK örgütü hakkındaki bilgiler Kongra-Gel (KGK) başlığında veriliyor.

Metnin başında ''daha önce PKK olarak bilinen KGK'nın Irak'ın kuzeyi ve Türkiye'nin güneydoğusunda faaliyet gösteren ayrılıkçı bir grup'' olduğu belirtiliyor. Yazının son bölümünde ise KGK'nın Suriye'nin kuzeyinde varlığını artırdığı belirtiliyor ve PYD, ''KGK'nın Suriye kolu'' olarak tanımlanıyor. 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu