İHH'den Afrika'ya dev yardım

İHH'den Afrika'ya dev yardım


İnsani Yardım Vakfı tarafından, kuraklık ve susuzlukla mücadele eden 19 Afrika ülkesine, bugüne kadar 6 bin su kuyusu açıldığı bildirildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı, kuraklıkla mücadele eden çok sayıda Afrikaülkesi için 1992'den bu yana çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi.

İHH'nın, Afrika'nın büyük bölümünde su kuyusu açtığını dile getiren Aynacı, "Afrika'da 24 yıl içinde yaklaşık 6 bin su kuyusu açtık. Bunlar, içme ve kullanmaya uygun olan su kuyularıdır. Suyun miktarı ve kalitesi bölgeden bölgeye farklılık arz ediyor. Bölgeye gittik, açtığımız kuyularda araştırma yaptık. Şiddetli kuraklığa rağmen kuyuların etkilenmediğini gördük" diye konuştu.

Somali'de 150 bin kişi suyla buluşacak

Vakfın sondaj çalışmalarını Somali'nin başkenti Mogadişu'da yoğunlaştırdığını ifade eden Aynacı, şöyle devam etti:

"Somali'de 36 projenin 20'sini açtık. Derin sondaj projesini İslam Kalkınma Bankası ile müşterek yürütüyoruz. Arkadaşlarımız kalan 16'sının bitirilmesi için bölgedeler. Derin kuyularda bölgesine ve suyun debisine göre yaklaşık 5 bin kişiye yetecek seviyede su çıkabiliyor. Somali'nin kurak iklim yapısına az da olsa etkisi olacak. Ciddi oranda nüfusun yaşadığı bölgede 150 bin insanı suyla buluşturmuş olacağız. Somali'de, içme suyu, tarım ve hayvancılığa imkan sağlayacak suya erişebiliyoruz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu