Suriye'de muhalefet ateşkese 'evet' dedi!

Suriye'de muhalefet ateşkese 'evet' dedi!


Reuters'a konuşan bir yetkili, Suriye muhalefetinin çeşitli şartlar öne sürmekle birlikte bir ateşkes anlaşmasını kabul ettiğini açıkladı

Reuters'e konuşan  Suriye Barış Görüşmeleri'ne katılan bir kaynak, Suriye muhalefetinin eğer  Rusya'nın hava saldırıları durursa 2 ila 3 haftalık bir ateşkesi kabul ettiğini açıkladı.

İsmi açıklanmayan kaynak, üzerinde anlaşılan Suriye ateşkesinin yenilenebilir olup çatışmanın IŞİD hariç tüm tarafları tarafından desteklendiğini açıkladı.

Kaynak, Suriye ateşkesinin Nusra Cephesi'nin hedef alınmaması şartını da içerdiğini belirtti. Bu konunun  ABD ve Rusya'nın üzerinde konuştuğu konulardan biri olduğunun altı çizildi. Ateşkes şartları arasında kuşatmaların kırılması, tutukluların serbest kalması ve Suriye genelinde yardım ulaştırılması da bulunuyor.
Silahlı muhalif örgütler 'evet' dedi

Al Jazeera'nın  haberine göre, Suriyeli muhaliflerin Yüksek Müzakere Heyeti Başkanı Riyad Hicab, Suriyeli silahlı muhalif gruplarla cuma akşamı  İstanbul'da bir araya geldi. Gizli tutulan toplantıda Hicab, batılı güçlerin, geçici ateşkes kararının desteklenmesi hâlinde, şartların uygulanması için tam güvence sözü verdiğini aktardı.

Muhalifler  Cenevre’deki ilk görüşmelerden bu yana 3 konunun hayat geçmesini istiyorlar:

* Kuşatma altındaki yerler üzerinde insani koridorun açılması ;

* Yardım malzemelerinin girişine izin verilmesi;

 * Kadın ve çocuk tutuklular başta olmak üzere tutukluların serbest bırakılması

Cephe el Şamiyye, Sultan Murat Tümeni ve Ceyş ül İslâm gibi muhalif gruplar da anlaşmayı  teyit etti. Detaylı açıklamanın Riyad Hicab tarafından yapılacağı ifade edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu