Bakan Fikri Işık: Uydularımız Kandil üzerinden 6 saatte bir geçecek

Bakan Fikri Işık: Uydularımız Kandil üzerinden 6 saatte bir geçecek


Bakan Fikri Işık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikte Yozgat’ta sanayici ve iş adamları ile Grand Ser Otel’de bir araya geldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin yeni bir sıçrama yapmak zorunda olduğunu, 36 milyar dolarlık ihracatı 158 milyar dolara kadar çıkardıklarını belirterek, ''Ama 145 milyar dolar, 158 milyar doların da Türkiye için yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. 2023 hedefimiz 500 milyar dolardır. Biz 233 milyar dolardan almıştık gayri safi yurt içi hasılayı, 822 milyar dolara kadar çıkardık. Türkiye gibi bir ülke için 822 milyar dolar yeterli değil. Hedefimiz 2 trilyon dolar. Kişi başına milli gelir 3 bin 300 dolardan 10 bin 500 -11 bin dolar seviyesine çıkardık. Türkiye gibi bir ülke için bu rakamlar kesinlikle yeterli rakamlar değil, hedefimiz 25 bin dolarlar. Türkiye bunu başarmak zorunda, bunu başarmanın artık, sürümden kazanarak elde edilemeyeceğini biliyoruz'' dedi.

 

''YERLİ UYDULARIMIZ 6 SAATTE BİR KANDİLDEN GEÇECEK''

2002 Türkiye’sinde kendi piyade tüfeğini dahi başkasının lisansıyla, her bir üretilen tüfek için başka ülkeye lisans bedeli ödeyen bir ülke konumunda olduğunu hatırlatan Bakan Işık, “Kendi piyade tüfeğimizi bile kendimiz yapamıyorduk. Aldığımız, kullandığımız tüm silahlar ithal. Yerlilik oranımız yüzde 24, kalite yerde sürünüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman başbakan olarak verdiği ilk talimatlardan biri resmi komisyonları tamamen kaldırmak oldu. Bugün geldiğimiz noktada savunma sanayide yerlilik oranı yüzde 65’e çıkardık. Artık dünyanın en gelişmiş, gece görüş dürbünlü, termal kameralı piyade tüfeğini Türkiye kendi üretebiliyor. Türkiye kendi topunu üretebiliyor, kendi tankını, kendi helikopterini, insansız hava aracını üretebiliyor. Artık Türkiye kendi uydusunu üretiyor. Terörle mücadelede 23 Temmuz’da başlayan operasyonda, Türkiye Kandil’i yerle bir etti. Ama rastgele bomba atmadı. Milimetrik hedeflerle yaptı.

Terör örgütünün kandilde barınma imkanı kalmadı. Nasıl başardınız derseniz. Kendi geliştirdiğimiz uydumuz 2,5 günde bir kandilin üzerinden geçti. Her 2,5 günde orda bir çukur mu kazıldı, bir tümsek mi var, bir duvar mı örüldü bunu tespit etti. Onların Türkiye Cumhuriyetinin haberinin olmasının mümkün değil dediği cephanelik üzerine yeşillik yapmışlar, ağaç dikmişler o cephaneliği vurdu. Niye yapılırken, 2,5 günde üzerinden geçiyorduk. Şimdi, yeni hedefimiz bırakın 2,5 günü 6 saatte Kandil’in üzerinden geçecek uyduyu yapmak 2018’de bitirmiş olacağız. Bu kadar bu sektöre savunma sanayinin Türkiye’nin yatırım yapmasının bedelini bugünlerde çok daha net olarak ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

''2020’DE SERİ ÜRETİME GEÇECEĞİZ''

Yerli otomobilde Türkiye’nin bu defa da treni kaçırmasını istemediklerini belirten Bakan Işık, ''Biz Türkiye'nin otomotiv teknolojilerinde üreten, geliştiren ve ihraç eden bir ülke olsun. Sağlam altyapımız var. Son derece iyi bir batarya teknolojimiz var, elektrik motoru teknolojimiz var. Sensör teknolojimiz var, bunları biraya getirip birleştirmek ve bunları ticarileştirmek de bizim görevimiz. Yerli otomobil son derece önemli bir projedir. Her şeyi sıfırdan yapacaktı. Bu bizim için 5 yıl, 1 milyar dolara yakın bir masraf. Ama baktık, şuanda üretimi olmayan, modelleri var onların fikri mülkiyet hakkını satın aldık. Şimdi onlara kendi teknolojilerimizi yüklüyoruz, Bu konuda dünya ile de işbirliği yapıyoruz. İnşallah 2018 yılının Haziran’ı gibi otomobilimizin tanıtımını yapmayı hedefliyoruz. 2020’den önce de seri üretimi hedefliyoruz. İnşallah bu defa Türkiye yapacak. Elbette rahatsız olanlar var, elbette Türkiye’nin bu noktada gelişmesini istemeyenler var. Çünkü bu alan Türkiye’nin hızlı gelişeceği bir alan. Artık mesafeleri kapatmak bazen çok zor, bazen de çok kolay. Bu alan Türkiye’nin mesafeyi çok kolay kapatabileceği bir alan. Onun için otomobili inşallah hayata geçireceğiz. Bu noktada sizlerin en azından manevi desteğini arkamızda, yanımızda görmek istiyoruz. Kamuoyundan çok büyük destek var. Bizde bir haya kırıklığı olmasın diye çok dikkatli çalışıyoruz, kılı kırk yaran titizlikle çalışıyoruz. Şuana kadar planladığımız şekilde çalışmalar sürüyor'' ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • misafir

    21 Şubat 2016 14:41

    Cevap Ver

    6 Saat.de bir gececek yani gectikden sonr pkk.ya istediginizi yapabilrsiniz 6 Saat vaktiniz var diyorsunuz.kac Saat.de gectigini bizim bilmemize gerek yok.öyleyse Sayin bakan siz kime haber ucuruyorsunuz?

Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu