Rusya’yı Suriye’de bitirecek hamle

Rusya’yı Suriye’de bitirecek hamle


Economist dergisi son sayısında ilginç bir yazıya yer verdi. Dergiye göre artan bölgesel çatışma riskinin yanında muhalif gruplara verilecek Stinger tipi füzeler, Suriye'yi Rusya için ikinci bir Afganistan'a dönüştürebilir...

Suriye Rusya için 'ikinci Afganistan' olabilir...

Bu önemli iddia Economist dergisinin son sayısında yer aldı...

Economist dergisinde Suriye üzerine yayımlanan bir yazıda, ABD'nin pasif politikaları sonucu bölgedeki koşulları Rusya'nın belirlemeye başladığı vurgulandı.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

Suriye'deki gibi çirkin bir savaştan çıkarılacak iç karartıcı bazı dersler var: Ne kadar uzarsa, o kadar kanlı oluyor, o kadar çok ülke içine çekiliyor, çatışmaları durdurma ya da en azından kontrol tutma seçenekleri o kadar tatsızlaşıyor. Ama belki de en büyük ders, Amerika'nın ortada olmamasının yarattığı boşluğun tehlikeli güçler tarafından doldurulması: cihatçılar, Şii milisler ve şimdi de cesaretlenen bir Rusya.

Suudi Arabistan'ın muhaliflere Stinger uçaksavar füzesi gönderebileceği belirtilen yazıda, bunun Rusya için Afganistan işgalinin tekrarı olacağı dile getirildi:

"Görünürde IŞİD'le savaşmak için Suriye'ye Amerikalılarla birlikte özel kuvvetlerini göndermeyi önerdi. Diplomatlar, Amerika Suudi Arabistan ve Pakistan'ın 1980'lerde Sovyet güçleriyle savaşan Afgan gruplara Stinger füzesi verdiği "Charlie Wilson'ın Savaşı"na geri dönülmesi olasılığından söz ediyor. Şimdi Suudi Arabistan, Sünni gruplara Rus hava gücünü devre dışı bırakmak için uçaksavar silahları verecek mi?"

Dergiye göre Suriye'de durumun bu noktaya gelmesinde ABD Başkanı Barack Obama'nın pasif politikalarının payı büyük.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu