Et fiyatı için sınıflandırma getirilecek mi?

Et fiyatı için sınıflandırma getirilecek mi?


Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mühsürler, "Fiyat istikrarının sağlanması için etin sınıflandırılması gerekir. Etçil ırkın sütçül ırktan ayrılması gerekiyor. Yoksa sıkıntılar devam eder" dedi.

Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, fiyat istikrarı için "et"in sınıflandırılması gerektiğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından et fiyatlarına ilişkin alınan kararların yerinde olduğunu belirterek, "Türkiye'de en büyük sıkıntılardan biri etin sınıflandırılmasıdır. Avrupa'da etin sınıflandırılması A marka, U markadır. Türkiye'de bu olmadığından dolayı sıkıntılar gerçekleşiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Küçük illerde en çok dişi hayvan kesimi yapılmasından dolayı fiyat farkının ortaya çıktığını vurgulayan Mühsürler, "Afyonkarahisar'dan giden etin İstanbul'daki fiyatı 23-24 lira. 32 lira kıyma, 34 lira kuşbaşı denildiği anda yüzde 20 kemik payı olduğu zaman, maliyeti 30 lirayı buluyor" diye konuştu.

"Karkas et sınıflandırılmalı"

Mühsürler, bakanlığın ivedilikle karkas eti sınıflandırması gerektiğini işaret ederek, şöyle devam etti:

"İstikrar bununla sağlanır. Türkiye'de etçil ve sütçül ırk hayvanlar var. Bir de dişi sığır kesimi var. Şimdi etçil ırk hayvanın kemik oranıyla sütçül ırk hayvanın kemik oranı arasındaki fark yüzde 5'tir. Türkiye'de ilk başta etin sınıflandırılması, sonra fiyatın belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan birisi de ithal besi danası. Bugün bakanlığın, beslenecek dananın 2-3 aylığına fonunu kaldırması, maliyeti düşük besi hayvanı ile besihanelerin dolmasını sağlar. Bu da fiyat istikrarını korur."

Karkas etin fiyatının 22 olması halinde büyük şehirlerde ilan edilen fiyatların uygulanabileceğini aktaran Mühsürler, "24 lira ile İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde 32-34 liraya et satmak çok da mümkün görünmüyor" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu