2015'de iş kazası azaldı

2015'de iş kazası azaldı


Türkiye Taşkömürü Kurumunda geçen yıl iş kazalarında 3 kişi yaşamını yitirdi, 2 bin 122 kişi yaralandı. Kurumun 75 yıllık kayıtlarına göre 2015, en az ölümlü iş kazalarının yaşandığı yıllardan oldu.

Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) geçen yıl iş kazalarında 3 madenci hayatını kaybetti, 2 bin 122 kişi yaralandı.

Edinilen bilgilere göre geçen yıl sonu itibarıyla yer üstünde bin 838, yer altında 7 bin 119 olmak üzere 8 bin 957 işçinin çalıştığı TTK'ya bağlı müessese müdürlüklerinden Kozlu, Karadon, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk'taki maden ocaklarında bazı iş kazaları meydana geldi.

Göçük ile nakliyat, patlayıcı madde, makine, elektrik işleri ve malzeme taşınması sırasındaki kazalarda 2 bin 122 işçi yaralandı. Yaralanan madenciler, tedavi edildi.

Geçen yıl 10 Mart ve 2 Ekim'de Armutçuk, 11 Ağustos'ta Karadon müessese müdürlüklerinde birer işçi yaşamını yitirdi. Kozlu'da ise 29 Aralık'ta kalp krizi geçiren bir madenci öldü.

2015, en az ölümlü iş kazalarının yaşandığı yıllardan

TTK'da 1941'den bu yana ölümlü kazanın meydana gelmediği tek yıl 2014 olarak kayıtlara geçti.

Kurumda 2006 ve 2013 yıllarında 3'er işçi yaşamını yitirmişti. 2015 de TTK'da en az ölümlü iş kazalarının yaşandığı yıllardan oldu.

"Madencilik sektöründe en güvenilir iş sahası TTK"

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sendika ve TTK olarak hiçbir işçimizin iş kazalarında yaralanmamasını, hayatını kaybetmemesini ve burnunun kanamamasını istiyoruz. Bu konuda sendika ve kurum olarak çalışmalarımız devam ediyor. 2014'te Soma ve Ermenek facialarından sonra iş müfettişleri maden ocaklarında iş sağlığı ve iş güvenliği yönünden denetimler gerçekleştirdi ancak kurumdaki işçi açıklarımız, iş kazalarını artıran sebeplerden biridir" dedi.

Demirci, "TTK, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda oldukça uzmandır ancak madencilik kültürü ve bilgi birikimi bulunan kurumda zaman zaman kazalarla karşılaşılabiliyor. Türkiye'nin madencilik sektöründe en güvenilir iş sahası TTK'dır. Bu konuda kimse tartışmaya giremez" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu