Cizre ve Sur'da teröre darbe: 27 ölü

Cizre ve Sur'da teröre darbe: 27 ölü


Genelkurmay başkanlığından alınan bilgilere göre Cizre ve Sur'da yapılan operasyonlarda teröre ağır darbe vurulduğu öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Cizre, Sur ve Çukurca’da 27 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Cizre’de 8 ayrı binada bölücü terör örgütü mensubu 24 teröristin cesedinin ele geçirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Şırnak Cizre’de ilçenin tamamı kontrol altına alınmış olup, devam eden operasyonda; 16 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildiği belirtilerek, yapılan aramalarda daha önceden etkisiz hale getirildiği değerlendirilen sekiz ayrı binada toplam 24 bölücü terör örgütü mensubu teröristin cesedi ele geçirildiği vurgulandı. Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 619 olduğu kaydedilerek, "İki Bixi makineli tüfeği, 27 Kaleşnikof piyade tüfeği, altı tabanca, iki RPG-7 Roketatar, dokuz roketatar mühimmatı, 18 el bombası, 113 Bixi makineli tüfeği fişeği, 3.016 Kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 63 tabanca fişeği, altı el yapımı patlayıcı, iki metre uzunluğunda boş mayon, 129 Kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, dört tabanca şarjörü, bir nişangâh aparatı, bir Kobra el telsizi, bir dürbün, bir fotoğraf makinesi, 21 hücum yeleği, bir dizüstü bilgisayar, yedi cep telefonu, bir sim kart, bir hafıza kartı, altı flash bellek, dört akü, 1.850 TL para ele geçirilmiş, altı adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir" denildi.

Şırnak Silopi’de YDG-H gençlik yapılanması içerisinde faaliyet yürüttüğü tespit edilen bir bölücü terör örgütü mensubu teröristin yakalanarak gözaltına alındığı ifade edildi.

Diyarbakır Sur’da devam eden operasyonda; beş bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildiği belirtilerek operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 189 olduğu kaydedildi. Operasyonda beş adet el yapımı patlayıcı imha edildiği bildirildi.

Diyarbakır Lice’de bir ev ve araçta yapılan aramada; iki adet ruhsatsız av tüfeği, 15 adet av tüfeği fişeği ve örgütsel doküman ele geçirildiği kaydedildi.

ÇUKURCA’DA 6 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Hakkâri Çukurca bölgesinde yapılan hava harekâtında altı bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Van Gevaş’da beş ev ve eklentilerinde yapılan aramalarda; bir Kaleşnikof piyade tüfeği, altı av tüfeği, iki kuru sıkı tabanca, 11 Kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 166 av tüfeği fişeği, 34 tabanca fişeği, 42 kuru sıkı tabanca fişeği, beş Kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, bir tabanca şarjörü ve örgütsel doküman ele geçirildiği ifade edilerek “bölücü terör örgütüne yardım ve yatakçılık suçundan” bir iş birlikçi şahsın yakalandığı bildirildi.

Sivas Koyulhisar’da “bölücü terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek ve kasten adam öldürmek” suçundan bir iş birlikçi şahsın yakalandığı belirtildi.

Gaziantep Karkamış’da, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan ve DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu değerlendirilen toplam 14 şahsın (dörtü çocuk) yakalandığı ifade edilerek, Gaziantep / Merkez’de YDG-H gençlik yapılanması içerisinde faaliyet yürüttükleri tespit edilen 12 bölücü terör örgütü mensubu terörist yakalanarak gözaltına alındığı kaydedildi.

Kilis / Elbeyli’de Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan ve DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu değerlendirilen toplam 10 şahsın (beşi çocuk) yakalandığı açıklandı.

Gaziantep / Oğuzeli’nde, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan ve DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu değerlendirilen bir şahıs yakalandığı bildirildi. Şanlıurfa / Birecik’te Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan “bölücü terör örgütünün sözde insani yardım faaliyetlerinde görev aldığı tespit edilen” bir iş birlikçi yakalanarak gözaltına alındığı kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu