Çocuklarda kol, bacak ağrılarılarına dikkat !

Çocuklarda kol, bacak ağrılarılarına dikkat !


Çocuklarda görülen kol, bacak , eklem ağrıları büyüme ağrıları olabileceği gibi bazı rahatsızlıkların belirtisi de olabilmektedir.

3-16 yaş aralığında bulunan çocuklarda sıklıkla görülen bacak ağrıları sadece “büyüme ağrısı” olabildiği gibi ciddi hastalıkların habercisi de olabiliyor. Kemik tümörleri, hematolojik hastalık tümörleri, eklem iltihabı ve romatizmal eklem hastalıklarının tanısında da önemli bir bulgu olan bacak ağrılarının basit bir masajla iyileştirilebilen büyüme ağrısından ayrıştırılması büyük önem taşıyor. 

Uzmanlar uyarıyor !

Geçmek bilmeyen ağrılar mutlaka değerlendirilmelidir.

Kız çocuklarında 8-14, erkeklerde ise 10-16 yaş grubunda ağrılar sıklaşmaktadır. Pek çok anne-baba bu ağrıları büyüme ağrısı olarak düşünüp, çocuklarını bir hekime götürme ihtiyacı hissetmezler. Ağrı, dinlenmeyle de geçmiyorsa anne babaların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Çocuklarda büyüme ağrısı, dinlenmeye rağmen geçmiyorsa altından tümör dahil, çeşitli sorunlar çıkabileceği belirtilmiştir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan o pankartın sahipleriyle fotoğraf çektirdi
Türkiye
Bu ülkeye terörün maliyetini yaşatmayacağız
Dünya
Alman İstihbarat Teşkilatı hakkında skandal iddia!

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu