Suriye'de 'insanlık' iki ateş arasında

Suriye'de 'insanlık' iki ateş arasında


Suriye’de rejim karşıtları ile Esed güçleri arasında 3 yıldır devam eden iç savaşta ülkede yaşananları dünyaya duyurmak için görev yapan gazetecilerin çalışma şartları giderek zorlaşıyor.

Ülkedeki insanlık dramını ve savaşın korkunç yüzünü uluslararası camiaya aktaran gazeteciler hem rejimin hem de El Kaide yanlısı grupların hedefi oluyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Esed rejiminin, ülkede yaşananların duyurulmasını engellemek için gazetecileri kasten hedef aldığını belirtiyor. Rejim ülkeye gelen yabancı gazetecilere çalışma izni de vermiyor. Hükümet izni olmadan çalışan gazeteciler ise El Kaide terör örgütüyle işbirliği yapmakla suçluyor. Esed rejimine karşı savaşan El Kaide yanlısı grupların da gazetecilere karşı olumsuz tavırları bulunuyor. Suriye-Türkiye sınırında birçok bölgenin kontrolünü ele geçiren El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti grubu (IŞID), gazetecilerin bölgeye girişlerini engelliyor. Basın mensuplarını, ‘istihbarat servislerinin casusları’ olarak gören örgüt, bölgeye muhalif Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile gelen gazetecileri de gözaltına alıp sorgulamak istiyor. Grup bu isteğinin yerine getirilmemesi halinde ÖSO’yla çatışmayı dahi göze alıyor.

Bölgedeki son durumla ilgili Zaman’a bilgi veren Halep ÖSO grubu medya aktivisti A.C. “IŞİD, özellikle sınır hatlarında birçok bölgeyi kontrol altına aldı. Ele geçirdikleri bölgelerde aktivistlerimiz ya kaçırılıyor ya da keskin nişancı ateşiyle vuruluyor. Onların burada yaptıkları yanlışlar hakkında olumsuz hiçbir haber yapamıyoruz. Bu tür haberler yapan arkadaşlarımızın çoğu öldürüldü veya ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Bu gruplar, ülkemize dramımızı duyurmaya gelen uluslararası medya mensuplarını da ‘ajan’ diye kaçırıp sorgulamaya kalkıyor. Maalesef devrime en büyük zararı bu gruplar veriyor.” diye konuşuyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne göre Suriye’de, Devlet Başkanı Beşar Esed’e karşı protesto gösterilerinin başladığı 2011 yılından bu yana 25 uluslararası gazeteci ile muhaliflere bağlı medya aktivisti olarak çalışan 70 kişi hayatını kaybetti. 18 yabancı gazeteci de ülkede halen kayıp. Yönetmen Basel Cehadet, İngiliz Sunday Times gazetesinin kadın muhabiri Marie Colvin, Fransız foto-muhabir Remi Ohlick, Japon savaş muhabiri Mika Yamomoto ülkedeki çatışmaları takip ederken öldürüldü.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kuzey Irak'a operasyon düzenlendi
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
ABD'den kritik Irak açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu