Çin'in otuz yıllık politikasının sonucu: 'Egoist nesil'

Çin'in otuz yıllık politikasının sonucu: 'Egoist nesil'


'Bir aileye bir çocuk' politikasının sonucu Çin'de yeni bir egoist nesil ortaya çıktı.

Çin’de otuz yıldır sürdürülen tek çocuk politikası, 'egoist bir neslin' meydana gelmesine yol açtı. Rusya’nın Stoletiy (Yüzyıl) dergisinin internet sayfasında gazeteci Dimitri Melnikov imzasıyla yayınlanan haber analize göre, yakın gelecekteki Moskova-Pekin ilişkilerinin stratejik ekseni Çin’deki bu yeni egoist neslin davranışlarına bağlı olacak.

Yazıda Çin’in 'bir aileye bir çocuk' politikası sonucu ailelerde büyüyen tek çocuğun ebeveynlerinden aşırı ilgi gördüğü, bunun sonucu da bencil, sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamayı düşünen şımarık bir neslin bağımsız bir hayata başlamakta olduğu belirtildi.

Bu durumun ise mükemmel bir uyum içinde yaşayan önceki beş kuşağı birleştiren ünlü Çin filozofu Konfüçyüs'ün ideal aile hakkındaki düşünceleri ile bağdaşmadığı belirtildi. Çinli aile içinde bugün eskisi gibi en yaşlılar değil, en genç olanlar tüm imtiyazları ele geçirmiş durumdalar. Son zamanlarda yaşanan hızlı şehirleşme süreci sonunda ise Çinli ailelerin üçte ikisi kendi başına, başka aileler ile hiç bir alaka kurmadan yaşıyor.

Aile ve gençler arasında bu kötü gidişatın farkına varan ve ülke nüfusunun hızla yaşlanmakta olduğunu gören Çin Komünist Partisi geçen yıl Ekim ayında 'bir aileye bir çocuk' politikasını terk etmeye karar verdi. Ancak Rus yazara göre, Çinli yetkililerin bu kararı durumu kurtarmayacak ve Çin’in geleneksel aile yapısı unutulmaya mahkum olacak.

Habere göre tek çocuk politikası sonrasında, yakın zamanda Çin’de de Batı'da olduğu gibi, kimsesi olmayan ve sosyal ilişkilerden kopuk olan yeni şımarık nesil, ülke yönetimine kendi çıkarlarını dayatmaya başlayacak. Bu eğilimin bir tezahürü, büyük metropollerde hiçbir sosyal ilişkisi kalmayan yüz milyonlarca yaşlı adamların ortaya çıkması. Oysa daha birkaç on yıl önce bu ülkede bakıcısız kalan yaşlı adamların bulunmasını hayal etmek bile imkansızdı. Çünkü o zamanlar tarihte olduğu gibi yaşlılara ailelerin genç kuşakları sahip çıkıyordu.

Bugün ise Çin gençliği sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamakla meşgul ve bunu başkalarının hesabından yapmasını asla umursamıyor. Evlenme çağına gelen genç kızlar yemek pişirmeyi bile bilmiyor. Ülkede sayısız toplu yemek yerleri mevcut. Ancak daha önceleri aile bireyleri ev mutfağında hazırlanan yemek masası etrafında toplanıyor ve bu farklı nesiller arasında ilişki ve dayanışmanı sağlıyordu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu