Kötü ağız kokusu nasıl önlenir ?

Kötü ağız kokusu nasıl önlenir ?


Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyal-psikolojik ve bedensel problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebilir.

Ağız Kokusunun birçok sebebi olabilir. Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar,  şeker hastalığı,  böbrek yetmezliği,  karaciğer yetmezliği, metabolizma sorunlulukları, bademcik iltihabı ve diş eti rahatsızlıkları gibi hastalıkların habercisi olabileceği gibi ağız ve diş temizliğinin yeterli düzeyde yapılamamasından da kaynaklanabilmektedir.

Kötü ağız kokusu, çoğu insanın hayatını olumsuz etkileyen, her dört kişiden birinde görülen bir problemdir. İnsanları sosyal ortamlarından dost ve arkadaşlarından uzaklaştıran, kişide özgüven eksikliğine yol açabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ağız kokusuna neden olan sorun teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Ağız kokusunu giderecek bazı yöntemler :

1-Yumuşak diş fırçası değil orta sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır.

2- Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde en az iki defa fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanmalıdır. 

3- Ağız kokusunun nedenlerinden bir tanesi de dildeki tabakalaşmadır. Bu nedenle dilimizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmemiz gereklidir. Dişleri fırçalayarak ağız kokusunun %20’sinden, dil fırçalayarak ağız kokusunun %80’inden kurtulabilirsiniz.

4- Ağız kokusunu yok etmek için piyasadan satın alınan gargaraların bir kısmı, içindeki alkol nedeniyle ağız kokusunu artırabilir.

5-  Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder.

6- Diş ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna yol açtığından ağız muayenesi ve bakımı için derli toplu olarak diş doktorune gidilmelidir.

7- Ağızdaki bütün diş çürükleri, kırık dolgu ya da kron-köprü tedavi ettirilmelidir. 

8- Protez, dolgu, diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya neden olacağından her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek gereklidir.

9- Ağız kuruluğundan kaynaklı ağız kokusu olur. Ağız kuruluğuna sebebiyet vermemek için kesinlikle bol bol su içilmelidir. 
 
10- Maydanoz,karanfil,nane nefesimizi doğal olarak temizlemede etkilidir. Kahve taneleri, limon kabukları ağız kokusunu gidermektedir.

 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu