Osmanlı'ya ait mezar taşları ortaya çıkarılıyor

Osmanlı'ya ait mezar taşları ortaya çıkarılıyor


Bosna Hersek'te, Osmanlı Dönemine ait ve zamanla ortadan kaybolmuş mezar taşları yapılan çalışmalarla yeniden toprak üstüne çıkarılıyor.

Bosna Hersek'te bulunan, Osmanlı döneminden kalmış, ortak tarihimizin sembolü olarak görülen mezar taşları, ülkenin çok değişik kentlerinde yapılmış olan arkeolojik faaliyetlerle gün yüzüne çıkarılmış olacak.

Saraybosna Müzesi ile Arkeologlar Derneği, 2003 senesinde başlatmış oldukları çalışma ile Osmanlı zamanına ait olan eserlerin yanında belli bir zaman sonrasında toprak altında kalmış olan Osmanlı döneminden kalan mezar tasarımının da ortaya çıkarılması  amaçlanıyor.

Saraybosna Müzesi bünyesinde küratör olarak görev yapmakta olan ve Balkanlar'ın ilk "Osmanlı arkeologlarından" olduğu bilinen Adnan Muftarevic, Bosna Hersek şehirlerinde Osmanlı döneminden kalma mezar taşlarıyla alakalı olarak farklı çalışmaların yürütülmüş olduğunu ifade ederek, "Başlatılmış olan Osmanlı arkeolojisi çalışmalarına yönelik toprak altından çıkartılan mezarlıklar, camiler, medreseler bulunmakta. Örneğin bir hazire alanında yeni bir tip, Bosna'da tek olan bir mezar taşına ulaşmış olduk" şeklinde konu hakkında bilgiler verdi.

İslamiyetin gelmesinin beraberinde mezar taşları da bu doğrultuda değişime uğradı

Bosna Hersek'te bulunan bu mezar taşlarının Orta Çağ'dan bu zamana kadar değişim geçirmiş olduğunu ifade eden Muftarevic, "Osmanlılar ile beraber 15'inci yüzyılın başlarında akıncılar ile alperenlerin bu bölgelere gelmesi sonucunda insanlar ağır ağır İslamiyeti kabul etmeye başlamış oldular. İslamiyetin gelmesi ile beraber yeni kültürü de almış oldular. Bundan ötürü mezar taşları da değişime uğramış oldu" diye bilgilendirdi.

Saraybosna yer alan Bakır Baba Camisi ile bahçesinde yer alan mezarlık ve medresenin de 1939 senesinde bu dönemin yöneticilerince yok edilmiş olduğunu aktaran Muftarevic, yapmış oldukları arkeolojik kazılar neticesinde burda varolan ortak mirası gün yüzüne çıkartmış olduklarını ifade etti.

Muftarevic, "Burada bulunan mezarlık, Bosna Hersek'te bulunan en eski  mezarlıklardan birtanesi. Bu yıkım olayını, bizim kültür mirasımızı yılmak için gerçekleştirdiler. Bu mezar taşları kırılırken "Kalk Türk" şeklinde ifadeler kullanılıyormuş. Allah'a şükürler olsun, bütün bu yapılan yıpratmazlara rağmen bu mezarlar şu zamanda da dimdik durmaktalar" şeklinde konuştu.

Mezar taşları tarihin belli bir kesitini bizlere belli etmiş oluyor

Saraybosna Tarih Enstitüsünde görev yapmakta olan tarih uzmanı Sedad Beslija da Osmanlı Devletinin Bosna'da yer aldığı ilk dönemlerine ait çok estetik ve değişik mezar taşları bulunabileceğine dikkat çekerek, yeni bulunmuş olan her mezar taşının tarihin belli bir kesitini açığa çıkartmış olduğunu ve bu bulunan değerli mirasın, gerçek sanılmış olan bazı hatalı bilgileri düzeltebileceği doğrultuda bilgi verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu