MEB sahte diplomaya savaş açtı

MEB sahte diplomaya savaş açtı


Milli Eğitim Bakanlığı, Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi ile 1 milyondan fazla diploma sorgulama yapacak. Sahte diploma yoluyla öğretmenlik yapanların ise kesin tespiti bu yöntemle yapılacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafınca sahte diplomanın önüne geçebilmek için uygulamaya sokulmuş olan 'Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi' sayesinde Milli eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) gönderilmiş olan yaklaşık olarak 1 milyon 30 bin diploma bilgisi sorgulamaları amacıyla çalışma yürütülmektedir. Bu kurulun diğer bakanlıklar ile yapacağı anlaşmalar doğrultusunda protokollerin sonrasından aynı tarz sorgulama tüm kamu personelleri için yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı'nın 'sahte diploma ile öğretmenlik yapan kişilerin tespit edildiğini' açıklamış olmasının sonrasından gündeme gelmiş olan diploma sahteciliği hususunda, YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığının arasındaki işbirliği giderek artmaktadır. MEB, merkez ile taşra teşkilatı bünyesinde muhtelif kadro alanlarında görevli olan yaklaşık 1 milyon 30 bin kadar personelin yüksek okul, lisans, yüksek lisans ile doktora mezuniyeti olanların diploma bilgilerinin doğrulanabilmesi amacıyla YÖK'e yolladı. YÖK de bu doğrultuda çalışma yapmaya başladı.

Bilgiler bu doğrultuda kontrol ediliyor

Doğrulama yöntemi, YÖK Başkanı olan Yekta Saraç'ın sahte diplomalarla alakalı olarak başlatmış olduğu çalışma neticesi, 25 Kasım tarihinde hizmete sunulmuş olay "Mezun Belgesi Sorgulama-Doğrulama Sistemi" üstünden yapılmaktadır. Bu doğrultuda YÖK, Milli Eğitim Bakanlığınca gönderilmiş olan bilgiler bağlamında diplomaların sorgulamalarını gerçekleştirerek verilen bilgilerin doğruluğunu kontrol etmiş oluyor. YÖK, bilgilerin uyuşmaması ya da sorgusu yapılan diplomanın sisteme dahil edilmemiş olması durumunda ise, ilgili üniversiteye yazı yollayarak arşivinden kişinin diplomasına erimesinin ve sisteme girişinin yapılmasını istiyor. Çalışma doğrultusunda iki aylık  zamanda ülke kapsamında bütün üniversitelerden sisteme yüklenmiş olan diploma sayısı 6 milyon 398 bin 310 kadar oldu. 2010 sonrasında mezun olmuş olanların ise diplomalarının sisteme girişinin yapılmasında son aramaya gelindi, önceki senelerin diplomalarının yüklenmesi ise devam ediyor.

63 kişi bu yolla yakalandı ve atıldı

63 kişinin bilgileri uyuşma olmadığı için savcılığa gönderildi Milli Eğitim Bakanlığı görevlileri, özellikle de Kamu Personeli Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuç belgesi üstünde yer almakta olan "Lisans" mezuniyet bilgisinin hangi bölüm ve programla alakalı olduğunun bilinmesini fırsat bilen sahteci dolandırıcıların, diplomaların üzerinde tahrifat gerçekleştirerek mezuniyet bilgilerinde değişiklik yaptıkları ve daha düşük bir puanla öğretmenlik hakkını alabildiklerini bildirdi. Bu doğrultuda, kendisini özel eğitim ya da rehberlik alanı mezunu gibi göstermiş olan 63 kişinin bilgileri savcılığa gönderildi ve bu kişilerin bakanlık ile olan ilişikleri kesilmiş oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Erbil'de İsrail bayrağıyla kutlama

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu