Türkkök Projesi uluslararası düzeyde kullanıma başlanacak

Türkkök Projesi uluslararası düzeyde kullanıma başlanacak


Kemik iliği nakline ihtiyacı olan fakat akrabalarının çeşitli sebeplerle yardım edemediği hastalara yardım etmek kurulan Türkkök Projesi artık uluslararası düzeyde kullanılmaya başlanacak.

Kemik iliği probleminde nakil ihtiyacı olan kişiler fakat yakın akraba çevresinde vericisi bulunmayan hastalar amacıyla başlatılmış olan "Türkkök Projesi", uluslararası düzeyde bankalara bağlanıp verici havuzu daha da genişletilecek.

Kemik iliği nakil ihtiyacı bulunan fakat akrabasında verici atlamayan hastalar amacıyla başlatılmış olan "Türkkök Projesi", uluslararası bankalara bağlanarak verici havuzu genişletilecek.

Bu bağlamda Türkiye'de kayıtlı olan vericilerden donör sağlanamaması durumunda, sayısı 26 milyona varan dünya kapsamında vericilerin kayıtlı olmuş olduğu havuzdan da tarama yapılmış olabilecek.

KKTC'de düzenlenmiş olan 3'üncü Hematolojik Onkoloji ile Kemik İliği Transplantasyon Sempozyumu doğrultusunda kan ve kemik iliği kanser tedavisindeki gelişimler masaya yatırılmış oldu.

Sempozyum doğrultusunda gerçekleşmiş olan basın toplantısı kapsamında konuşma yapan Hematolojik Onkoloji Derneği Kurucu Başkanı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

"Bundan önce akraba dışı verici aramakta olduğumuz hastalar 6/7 ay süre divanınca beklemek zorunda kalmaktaydı. Türkkök çalışmaları sayesinde bu zaman yarı yarıya azalmış oldu. Türkkök'e her alanda sahip çıkmak herkesin görevi. Buna yalnızca Türk Kızılayının ya da Sağlık Bakanlığının projesi şeklinde bakmamak gerekmektedir. Türkkök ile yaklaşık olarak 9 aylık zaman içinde donör bulunabilmesi kapsamında yüzde 23 seviyesinde başarı elde edilmiş oldu. Bu çok büyük bir seviye. Türkkök'te benzer şekilde genetik yapıya sahip olan vericilerin kayıtlı olması çok büyük bir avantaj. Bu bağlamda Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine de yardım edebiliriz. Bunun yanında Türkkök dünyaya açılıyor. Uluslararası verici bankaları doğrultusunda akreditasyon zamanı sağlanmak üzere. Dünyada verici bankalarında 26 milyon donör kaydı bulunuyor. Bu bankalar ile doğrudan irtibata geçilip Türkiye'de vericisi  olamayan hastalar amacıyla yurt dışından tarama imkanına sahip olunabilecek."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu