THY 300. uçağı filosuna ekledi

THY 300. uçağı filosuna ekledi


THY, 300. uçağı da filosuna kattı. 300. Uçak için THY Teknik Hangar'da kutlama düzenlendi.

Türk Hava Yolları’nın filosuna katılmış olan 300. Uçak için THY Teknik Hangar’da tören gerçekleştirdi. Test uçuşlarının bitmesinin ardından dün Atatürk Havalimanı’na getirilmiş olan ve gümrük prosedürlerinin tamamlanmasının ardından TC-LNC kuyruk tescilini alıp millileşmiş Airbus 330-300 tipindeki THY’nin 300. uçağı olmuş oldu. THY Teknik Hangar da yapılmış olan tören doğrultusunda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevinde olan Orhan Birdal, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığı görevindeki M. İlker Aycı, THY Genel Müdürü Temel Kotil ile çok sayıda davetli katılmış oldu. Airbus A330 tipi uçaklarda üç bin doları bulmuş olan maliyet ile koltuklar bundan sonra yabancı şirketlerden tahsil edilmesi yerine yurt içinden tedarik edilmiş olacak.

“Atatürk Havalimanı bundan sonra yetersiz olduğu zaman hem İstanbul'un bu bağlamda da Türk Havacılığının gelişimine imkan veremez duruma gelmiştir” şeklinde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde olan Orhan Birdal, “İşte bu bağlamda yeni havalimanının sağlamış olduğu fayda doğrultusunda bu çıkmazı aşmış olacağız ve dünyanın en iyi ve en büyük kapasiteli havalimanı ile hem bizim ülkemize hem de bölgedeki ülkelere hizmet vermekte olan önemli bir nokta olmuş olacağız. Türk Hava Yolları bu durumun şimdiden farkına vardığı için Uçak siparişi vermeye devam etmektedir. Birkaç doğrultuda uçak siparişleri yapıldı. Bu uçaklar düzenli aralıklarda gelmeye devam ediyor. Önümüzde ki süreç içerisinde teslim alınacak olan uçaklar ile uçakların sayısınında 475'e çıkartılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda gerekse Temel Bey'in gerekse İlker Bey'in söylemiş olduğu hedefi biraz büyütmüş oldular. 500 adet uçağın üzerine çıkmış olacaklar. Bu anlamda inşallah 500 değil, 300'ü ikiye katlayıp 600 uçak hedefine yükselmiş oluruz. Türk Sivil havacılığı bu bağlamda daha da ileri gider” şeklinde konuştu.

300. Alınmış uçağın içerisinde basın mensuplarının sormuş oldukları sorulara cevap veren İlker Aycı, yerli sanayinin gelişimi amacıyla katkı sağlamış olduklarını kaydedip, “Şunu ifade edebilirsiniz siz uçak alımı yapıyorsunuz, cari açık vermiş oluyoruz. Durum öyle değil. Yüzde 20’lik pay sırf buradan gelmektedir. THY 8 milyar dolar gelir sağlayarak hizmet ihracatıyla ülkeye döviz sokmaktadır. Ülkenin bir numarası. Yılda 500/600 milyon dolar uçak alımını gerçekleştiriyorsak 8 milyar dolar seviyesinde hizmet ihracatı gerçekleştirmekteyiz. Bu ülkeye artı bağlamda değer getirmiş olmaktayız. Bakıldığında teknoloji de getirmiş olmaktayız. Daha da fazlası yüzde 20’sini burada üreterek yerli sanayinin bu manada gelişmesi için katkı sağlamış oluyoruz. THY bu açıdan bakıldığında bereketli bir şirkettir“ şeklinde konuştu.

Başkan İlker Aycı, “Şimdi bizler THY'yi yöneten kişiler ve bizim paydaşlarımız hep beraber görevimiz şu olmaktadır; bu ülkenin gelişmesine THY ile sivil havacılık gelirinin üstlenmiş olduğu çok önemli bir görevi var. Bu görevin yerine getirilmesi doğrultusunda THY'ye düşmekte olan önemli görevler bulunmaktadır. Bu görevlerimizin bilincinde bulunmaktayız. Biz bu konuda yavaşlamış olursak ekonomimiz de yavaşlamış olur. Biz hız kazanırsak ekonomimiz de hız kazanmış olur. Ekonomimiz ilerlerse bizde hızlanırız. Biz bu bağlamda ilerlersek, lokomotif olmaya devam edip, diğer sivil havacılık şirketleri de bizimle beraber koşmuş olurlar. Birbirimizin elinden tutmuş oluruz. Tekelcilik mantığıyla değil, beraber bu ülke için hareket ederek, çalışmalar yaparız. Rekabette gerçekleşir, işbirliği de olur” şeklinde konuşmalarına devam etti.

İlk defa geniş gövdeli bir uçak bünyesinde yerli ‘galley’ daha doğrusu mutfak ve ekonomi sınıf kategorisinde koltuklar kullanılmaktayken Türk havacılık sanayi Airbus tarzı uçaklarının da kabinine girebilme başarısına imza atmış oldu. THY yönetimi yerli üretilen korktukları poz verirken misafirler içinde bulunan Airbus Kıdemli Satış Direktörü olan Douglas Anderson kokulardaki kaliteyi incelediğinde şok olduğunu söyledi.

THY Genel Müdürü man Temel Kotil Airbus temsilcisinin söylemiş olduğu kelimeleri Türkçe’ye çevirirken, “Biz bu bağlamda iddia ediyoruz ki dünya genelindeki en iyi ekonomi koltuğu bu koltuktur. Airbus’taki yetkili arkadaş da dedi ki -siz de bunu duydunuz- 'Bu kadar kısa bir süre içinde bu kadar kaliteli bir dizayn bizi şok etti 'demekte. Airbus’ta bu koltuklar diğer firmalara da satılabilmektedir. Ancak THY değil farklı bir Airbus A 300 uçağına bu koltuklar satılacak” ifadelerinde bulundu.

3 bin dolarlık para maliyeti bulunan ekonomi sınıfındaki koltukların yerli üretim açısındanki önemine değinmiş olan Kotil, “Bu şekilde bir uçağın içini dolaşabilmek aşağı yukarı 10 milyon dolar bütçe maliyetli” dedi.

5 uçaktan 300 uçağa, 18 bin yolcudan 62 milyon yolcuya

THY'nin tarhine bakıldığında 1933 senesinde 5 uçakla başlanmış, bunun 7'si pilot olmak kaydıyla 24 personelle kurulumu gerçekleşen hava yolu şirketi 1945 senesine kadar ortalama olarak senede 18 bin yolcu taşımış oldu. 1945 senesinde uçak sayısı 52'ye yükselince yolcu sayısıda da 37 bine ulaşmış oldu.

Tarihinizdeki ilk jet uçağının ise 1967 senesinde almış olan THY'nin şu anda 289'u yolcu, 10 tanesi de kargo uçaklık filosuyla senede 62 milyon dolaylarında yolcu taşımış olduğu belirlendi. THY'nin taşımış olduğu transit yolcu sayısına balıkçınındaysa yılda 29 milyona yaklaşmış oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu