Bankada unutulan paralar için kolaylık

Bankada unutulan paralar için kolaylık


Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 10 yılı aşmamış hesaplarda unutulan paralar için son gün 15 Haziran 2016'ya kadar süre verdi. O güne kadar hesaptan alınmayan paralar sürenin sonunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılmış olacak.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından, bankalarda belli bir zaman geçirmiş hesaplar hakkında ikaz yapıldı. Bu bağlanma bir bankada 10 seneyi geçen zaman dilimi içersinde paranız varsa ve bu doğrultuda hiç bir işlem yapmadıysanız hesaptaki paranızı 15 Haziran 2016'ya kadar kaybedebilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliği tarafınca kullanıma sunulmuş olan internet sitesindense isminize paranızın olup olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği tarafınndan yapılmış olan açıklama doğrultusunda, 'Bilinen üzere, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62'inci maddesine binaen, bankalar nezdinde olan mevduat, emanet ile alacaklı hak  sahibi kişinin en son isteği, işlemi, bu doğrultuda yazılı talimatı tarihi itibariyle başlayıp on sene içerisinde aranmamış olanlar zamanaşımına tabi olacaklardır. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62'inci maddesinin  uygulamasına yönelik olarak yayımlanan Yönetmeliğin 8'inci maddesi  doğrultusunda, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet ile alacakların tam listesi Türkiye Bankalar Birliği internet platformunda Şubat ayından Mayıs ayının sonuna kadar ilan edilmiş olacaktır. Bu doğrultuda, listelerde isim ve hesap bilgileri bulunan kişilerin en son 15 Haziran 2016 tarihinde hesaplarının olduğu bankanın alakalı şubesine geçerli olan kimlik bilgileri doğrultusunda başvuru yapmamaları durumunda belirlenen yasa gereği zamanaşımına maruz kalmış mevduat, emanet ile alacaklı oldukları miktar gelir kaydedilmek doğrultusunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmiş olacak.' şeklinde ifadeler kullanıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Dayakçı öğretmen gözaltında
Türkiye
Ehliyet alacaklar dikkat! O sınav kaldırıldı
Dünya
Zapatero'dan Türkiye açıklaması

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu