Türkiye'de yapay kan üretildi

Türkiye'de yapay kan üretildi


Çukurova Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi bilim insanlarının ortak yürüttüğü çalışmalarda yapay kan üretimi başarıldı. Hastaya verilebilecek düzeye gelen yapay kanın istenildiğinde ise vücuttan uzaklaştırılabileceği duyuruldu.

Çukurova Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nde bulunan bilim insanları 2012 yılından beri sürdürülen çalışmalar sonuç verdi ve yapay kan üretilidi.

Çukurova Üniveristesi (ÇÜ) tarafından yapılan açıklama göre, ÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbı Biyokimya, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Biyomedikal Mühendisliği bölümlerinde görev yapan bilim insanları, 4 yıldan fazla süren çalışmalar ışığında doğal kan yerine kullanılabilecek ve "biomalzeme" adı verilen yapay kan üretme başarıldı.

ÇÜ Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurten Dikmen, 4 yıl sonunda geliştirilen yapay kanın, kanın oksijeni taşıyan kanın oksijeni taşıyan asıl molekülü olan hemoglobinin, manyetik nanopartiküller üzerine eklenmesiyle üretildiğini belirtti.

Yapay kan istenildiğinde vücuttan uzaklaştırılabilecek

Nanoteknoloji kullanılarak geliştirilen yapay kan acil durum yaşandığında hastaya verilebileceğini söyleyen Dikmen, hastaya verilen kanın istenildiğinde hastadan uzaklaştırılabileceğini de belirtti. Bu yöntem de yapay kanı bulan ekip tarafından geliştirildi. Dikmen, yapay kan insanın doğal döngüsüne müdahale etmemiş olacak dedi. Acil kullanım sonrasında hastanın durumu göz önüne alınıp verilen yapay kan tekrar alınarak hastanın kanına müdahale edilmemiş olacak.

Dikmen, projede kendisinin yanı sıra Tıbbi Biyokimya Bölümünden doktora öğrencisi Ümit Yaşar, Anorganik Kimya Anabilim Dalından Prof. Dr. Bilgehan Güzel ve doktora öğrencisi Fatma Ulusal ile Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri'nin yer aldığını bildirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu