Öğretmenlere Aziz Sancar ödülü geliyor

Öğretmenlere Aziz Sancar ödülü geliyor


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), fen bilimleri, fizik, kimya ile biyoloji derslerinde deney yapmayı öğrencilerine sevdiren öğretmenlere Aziz Sancar Özel Ödülü vermeyi planlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), fen bilimleri, fizik, kimya ile biyoloji dersleri doğrultusunda eğlence temeli yüksek olan ve bunu daha dikkat çekici hale getirebilmek adına, daha kalıcı bir öğrenim ortamı sağlayabilmek amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan Fen Deneyleri Video Yarışması doğrultusunda, "Aziz Sancar Özel Ödülü" takdim edilecek.

"DNA onarımı" konusundaki bilimsel doğrultudaki çalışmalarıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmüş olan ve bu ödülü kazanmaya hak kazanan ilk Türk olarak Sancar'ın adını Mardin'de yer alan bir bilim sanat merkezine vermiş olan MEB, bu doğrultuda düzenlenecek olan deney yarışmasında da Prof. Dr. Aziz Sancar ismine özel ödül verilmiş olacak.

Bu doğrultuda, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafınca ikincisi yapılacak video yarışmasının konusu "Fen Deneyleri" olacak şekilde belirlenmiş oldu.

Yarışma kapsamında, Bakanlığa bağlı olan resmi ve özel ortaokullar veya bilim sanat merkezlerinde görev yapmakta olan fen bilimleri, fen ve teknoloji öğretmenleriyle birlikte liseler ile bilim sanat merkezinde görevli fizik, kimya ve biyoloji alanında çalışmalar yapan öğretmeler katılabilecek.

Yarışmaya başvuru şartları 8 Şubat'ta açıklanıp 18 Mart'ta sona ermiş olacak. Prof. Dr. Sancar, Ankara'da yapılması planlanmış olan yarışmanın ödül törenine davet edilmiş olacaklar. Lise bünyesinde bir kişiye, 2 bin liralık tutarındaki "Aziz Sancar Özel Ödülü" takdim edilmiş olacak.

Yarışma kapsamında, fen bilimleri ve fen ve teknoloji alanları doğrultusunda 2 bin liralık değerindeki 9 başarı ödülü, fizik, kimya ve biyoloji alanları kapsamında 2 bin liralık üçer başarı ödülü ve 4 alan doğrultusunda da biner liralık birer adet Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Beğeni Özel Ödülü de takdim edilecek. Bunun yanında ödül kazanmış olan kişilere kitap seti hediye olarak verilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu